Maja Budka| 

500+ dla małżeństw? Pomysłodawca 500+ na dziecko krytykuje pomysł

16

Do sejmu trafiła właśnie petycja obywatelska zakładająca wypłatę 500 zł małżeństwom z 50-letnim stażem. Pracę nad pomysłem mogą zacząć się jeszcze w tym roku. Inicjatywę krytykują jednak eksperci, w tym prof. Julian Auleytner, były prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej i pomysłodawca 500+ na dziecko.

500+ dla małżeństw? Pomysłodawca 500+ na dziecko krytykuje pomysł
Julian Auleytner, twórca programu 500+ (PAP, Tomasz Gzell)

Dla kogo 500+ dla małżeństw?

500+ dla małżeństw to kolejna tego rodzaju inicjatywa zgłoszona do Sejmu. Tym razem finansowo mają zostać nagrodzone małżeństwa z długoletnim pożyciem, a dokładniej z co najmniej 50-letnim stażem. Nowym pomysłem jeszcze w tym roku mają zająć się posłowie. Zdaniem autorów Małżeństwo+ spowodowane jest fatalną sytuacją finansową przyszłych i obecnych emerytów, którzy borykają się np. ze złym stanem zdrowia pochłaniającym coraz więcej miesięcznych środków przeznaczonych na życie.

500+ dla małżeństw ma być wsparciem dla osób starszych, które już teraz ledwo wiążą koniec z końcem, pomimo "trzynastki" czy "czternastki". Jeden z posłów PiS wskazał jednak, że wynagrodzenie powinno trafiać wyłącznie do par posiadających potomstwo.

Komu nie podoba się nowe 500+?

Wiele ekspertów już zdążyło wypowiedzieć się negatywnie na temat nowej inicjatywy. Pomysł szczególnie nie podoba się prof. Julianowi Auleytnerowi, pomysłodawcy 500+ na dziecko. Zdaniem byłego prezesa Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej 500+ dla małżeństw ma wymiar czysto polityczny i ma być elementem wyborczym Prawa i Sprawiedliwości.

To nie ma żadnego sensu ekonomicznego. Przy obecnej inflacji byłoby to przeciwieństwo 500+ na dzieci. W 2016 r. była deflacja i z niej można było wyjść programami socjalnymi. Dlatego pomysł 500+ dla małżeństw stoi w totalnej opozycji do aktualnych warunków ekonomicznych. To ma jedynie wymiar polityczny. Starsi państwo pójdą głosować na PiS - powiedział prof. Auleytner dla money.pl.

Profesor powołuje się także na "trzynastki" i "czternastki", czyli dodatkowe emerytury, które emeryci już pobierają jako wsparcie finansowe. Jego zdaniem odpowiednimi narzędziami do pomocy emerytom dysponują samorządy lokalne i np. MOPS-y. "Trzeba się wstrzymać z kolejnymi świadczeniami i poczekać, aż wyklaruje się sytuacja ekonomiczna. Obecnie to licytacja na wydawanie pieniędzy", dodaje prof. Julian Auleytner.

Zobacz także: Małgorzata Rozenek zachwycona programem 500+
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić