Straż Miejska w całym kraju prowadzi kontrole palenisk. – Od początku 2023 roku przeprowadziliśmy już ponad 870 interwencji, dotyczących spalania odpadów. Do tej pory nałożono 15 mandatów, więc ta tendencja jest malejąca - relacjonuje Izabela Adamczyk ze Straży Miejskiej w Nowym Sączu w rozmowie z radiem RDN Małopolska.
Czytaj także: Nowe zasady kolędy? Nie wszędzie. Oto co mówią księża
Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6:00 - 22:00, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę.
Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności (art. 225 kk). W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Straż Miejska przypomina, że od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna)
Nie można palić także drzewem niesezonowanym oraz wszelkim śmieciami i odpadami.
Za łamanie przepisów uchwały antysmogowej można dostać pouczenie, mandat karny do 500 zł, a nawet grzywnę do 5 tys. złotych w przypadku odmowy jego przyjęcia.
Strażnicy miejscy uczulają, by nie wpuszczać do domu osób podszywających się pod funkcjonariuszy lub kontrolerów. Kontrolerzy przychodzą do naszych domów w mundurach, a także z odpowiednią legitymacją. Aby upewnić się, że mamy do czynienia z prawdziwym funkcjonariuszem, kontrolę możemy potwierdzić, dzwoniąc na Straż Miejską.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.