Radosław Opas
Radosław Opas| 

Przypadkowe odkrycie przy grobie świętego Patryka

21

Obok Katedry św. Trójcy w mieście Downpatrick w Irlandii Północnej znaleziono średniowieczne szkielety. Niektóre z nich mają tysiąc lat.

Przypadkowe odkrycie przy grobie świętego Patryka
(Youtube.com, Tom McClean)

Najstarszy szkielet należy do chłopca, który w chwili śmierci miał 5-6 lat. Szczególną uwagę badaczy przyciągnął również szkielet młodej kobiety, która żyła pomiędzy 1317 a 1429 rokiem, kiedy to na terenie, na którym znaleziono jej szczątki, znajdował się zakon benedyktanów - podaje BBC News.

Znaleziska pomogą zrozumieć historię. Jak twierdzą naukowcy, dzięki odkopanym szkieletom będzie można dowiedzieć się, jak wyglądało życie mieszkańców tamtych czasów. Już teraz wiadomo, że kobieta w chwili śmierci zmagała się z ogromnym bólem chorych zębów. Uczeni mają nadzieję, że ta wiedza pozwoli określić, jaką dietę stosowali ludzie średniowicza oraz jaki tryb życia prowadzili.

Odkrycia dokonano przypadkowo. Archeolodzy z Queen's University Belfast szczątki znaleźli w sierpniu 2018 roku, kiedy to przygotowywali grunt pod budowę repliki Wysokiego Krzyża. Oprócz szkieletu małego dziecka i kobiety, znalezionych zostało jeszcze 12 innych.

Zobacz także: Zobacz też: Odkrycie w piramidzie Amenemhata II

Możemy wykorzystać te dowody do stworzenia ogólnego obrazu diety i codziennych czynności mnichów, którzy tu mieszkali i modlili się - dodał Brian Sloan, zarządzający wykopaliskami.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić