Por to roślina z rodziny amarylkowatych, która świetnie sprawdza się w kuchni. Z pora można zrobić pyszną sałatkę, sok, zupę krem, sos do mięsa lub dodać do omletu. Watro również wspomnieć o walorach leczniczych jakie posiada. Regularne jedzenie pora dostarczy do naszego organizmu wielu cennych elementów takich jak błonnik pokarmowy, białko, witamina A, C, E, K, witaminy z grupy B oraz wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor i cynk. Por jest lekkostrawnym i dietetycznym warzywem, które zawiera znaczne ilości flawonoidów, oligosacharydów i argininy. Stała obecność potraw z dodatkiem pora w codziennym meny zmniejsza ryzyko niektórych nowotworów w tym raka żołądka.
Zawarty w porze kemferol wpływa korzystnie na** kondycję naszych żył i tętnic. Z kolei kwas foliowy obniża poziom homocysteiny we krwi, dzięki czemu przeciwdziała rozwojowi miażdżycy. **Leczniczy syrop z pora zabija bakterie i wirusy, podnosi odporność oraz łagodzi objawy grypy i przeziębienia.
Z pora można również przyrządzić oczyszczający wywar o działaniu antyseptycznym i bakteriobójczym. Poza tym por jest skuteczną bronią w walce z niestrawnością, zaparciami i pasożytami w układzie pokarmowym. Jedzenie pora wspomaga produkcję dobrych bakterii jelitowych i pomaga usunąć zalegające resztki pokarmowe z organizmu.
To nie koniec powodów, dla których por powinien regularnie gościć na naszych stołach. Warzywo wykazuje właściwości moczopędne i detoksykacyjne, przez co obniża ryzyko zapalenia pęcherza moczowego. Osoby cierpiące na niedokrwistość także powinny włączyć do swojej diety sałatkę z pora. Warzywo nadaje się również do użytku zewnętrznego. Okład z pora pomoże pozbyć się ran, odcisków, brodawek, bolesnych użądleń i chorób reumatycznych.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl