Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Niezwykłe zjawisko w Tatrach. Internauci pokazują zdjęcia

329

Miłośnicy gór wiedzą, że w Tatrach można spodziewać się niezapomnianych widoków. I nie chodzi tutaj tylko o panoramę szczytów górskich. Internauci chwalą się zdjęciami, na których widać rzadkie zjawisko optyczne.

Niezwykłe zjawisko w Tatrach. Internauci pokazują zdjęcia
Pani Ewa zamieściła zdjęcie z okolic Przełęczy Świnickiej. (Facebook)

Na facebookowym profilu "Tatromaniak", który skupia miłośników Tatr, autor bloga zamieścił wyjątkowe zdjęcie ze Świnicy, na których widać Widmo Brockenu. Jak się okazuje, w ostatnich dniach to niezwykłe zjawisko można było zaobserwować w wielu innych miejscach w Tatrach. Na dowód w komentarzach internauci zamieszczają własne zdjęcia.

Widmo Brockenu inaczej określane jako mamidło górskie to zjawisko optyczne spotykane między innymi w górach, polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią.

Zjawisko to obserwowane jest najczęściej w wyższych górach w warunkach, gdy obserwator znajduje się na linii pomiędzy słońcem a mgłą, która położona poniżej obserwatora rozprasza światło i odgrywa rolę ekranu.

Mamidło górskie daje ponadto efekt pozornego powiększenia cienia obserwatora, projekcja naturalnej wielkości cienia obserwatora na tle oddalonych gór sprawia, iż wydaje się on powiększony.

Nazwa tego zjawiska pochodzi od szczytu Brocken w niemieckich górach Harz, gdzie było ono zaobserwowane w 1780 r. i po raz pierwszy opisane przez badacza przyrody Johanna Esaiasa Silberschlag’a.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wśród taterników istnieje przesąd mówiący, że człowiek, który zobaczył widmo Brockenu, umrze w górach. Wymyślił ją w 1925 i spopularyzował Jan Alfred Szczepański. Ujrzenie zjawiska po raz trzeci według tej legendy "odczynia urok" i szczęśliwiec może się czuć w górach bezpieczny po wsze czasy.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Hybrydowym wozem nad Morskie Oko. ''Lepiej dla środowiska i dla zwierząt''
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Kontaktkontakt@pomoc.wp.plRegulaminRegulamin dodawania opiniiPolityka prywatnościUstawienia prywatnościReklamaWszystkie artykuły
Zobacz takżeDomodiKafeteria (forum)tv.wp.plPudelekGenialne
INFORMACJE ZE ŚWIATAKorea PółnocnaUkrainaTurcjaRosjaWłochySyriaTajwanUSANiemcyBiałoruśWielka Brytania
WYDARZENIANewsyNiedziele handloweKoronawirusObwód kaliningradzkiInflacjaChinyTrybunał KonstytucyjnyWojna w UkrainieWzrost cenWakacje kredytoweLatoWakacje
ZNANI POLITYCYJoe BidenKim Dzong UnDonald TrumpWładimir PutinAngela MerkelEmmanuel MacronAlaksandr ŁukaszenkaXi JinpingWołodymyr ZełenskiOlaf Scholz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić