Fosforany są związkami chemicznymi, które naturalnie występują w przyrodzie, ale są również obecne w produktach spożywczych w postaci syntetycznych dodatków. Są stosowane jako stabilizatory, substancje przeciwzbrylające i regulatory kwasowości. Najczęściej są używane w przetwórstwie mięsa, żeby dany produkt miał większą wagę, dłuższy okres przydatności do spożycia, lepszy wygląd i bardziej soczystą konsystencję.
Nadmierne spożywanie fosforanów może powodować zmęczenie, problemy z koncentracją i zanik mięśni. Zbyt duże stężenie tych związków może też zaburzać prawidłową pracę systemu nerwowego, zwiększa podatność kości na złamania, podnosić ryzyko osteoporozy, gdyż utrudniają przyswajanie wapnia oraz przyczynia się do szybszego starzenia się komórek w naszym organizmie. Wysoki poziom fosforanów zwiększa również ryzyko rozwoju miażdżycy.
Fosforany znajdziemy w takich produktach jak: wędliny paczkowane, konserwy rybne, przetwory z owoców morza, desery, napoje typu cola, zagęszczone mleko, smarowidła i pasty do kanapek, serki topione, śmietanki do kawy, płatki śniadaniowe, mleczka roślinne, dżemy, gotowe zupy i sosy oraz gotowe wyroby piekarnicze.
Zobacz także: Szokujące odkrycie. Wiadomo, co powoduje glejaka mózgu
Pamiętajmy, że regularne spożywanie żywności wysokoprzetworzonej zwiększa również ryzyko nadwagi, otyłości, schorzeń układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typy 2 i chorób nowotworowych.
Żeby uniknąć wielu problemów zdrowotnych, należy włączyć do naszej codziennej diety większą ilość świeżych warzyw i owoców oraz częściej sięgać po produkty naturalne i jak najmniej przetworzone. Chcąc ograniczyć szkodliwy wpływ fosforanów na nasz organizm, powinniśmy również uważnie czytać skład produktu umieszczony na etykiecie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.