oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Klienci odpływają z rosyjskich kopalni. Węglowe cuda na rynkach

Białoruś 38-krotnie zwiększyła import rosyjskiego węgla. Więcej importuje go także Kazachstan. Mniej surowca popłynie za to do Chin, Indii i Turcji. W przypadku Indii import węgla z Rosji spadł o ponad połowę, porównując pierwsze kwartały bieżącego i ubiegłego roku. W tej węglowej układance nie wszystko jest takie, jakim się wydaje.

Klienci odpływają z rosyjskich kopalni. Węglowe cuda na rynkach
Kolejne kraje ograniczają import węgla. Białoruś zwiększa go 38-krotnie. (Pixabay)

Indie i Turcja znacząco ograniczyły import rosyjskiego węgla do swoich krajów. Tylko w pierwszym kwartale tego roku Indie sprowadziły o ponad połowę mniej surowca z rosyjskich kopalni, niż miało to miejsce w analogiczny okresie 2023 roku. Gazeta "Wiedomosti" donosi, że w przypadku Turcji spadek jest niewiele mniejszy, choć nie przekroczył połowy ubiegłorocznego importu.

Wśród krajów, które ograniczyły import węgla z rosyjskich kopalni, znalazły się także Chiny, które sprowadzają teraz 16 proc. mniej surowca, a także Korea Południowa, Japonia i Tajwan. Jednocześnie znacząco wzrósł eksport rosyjskiego węgla na Białoruś. Rosyjskie kopalnie wysyłają go tam 38 razy więcej niż do tej pory. Jak wskazuje "Rzeczpospolita" rośnie też eksport do Abchazji i Kazachstanu.

Trudno wiązać tak potężny wzrost eksportu rosyjskiego węgla do Białorusi ze zwiększonym zapotrzebowaniem kraju na ten konkretny surowiec. O wiele bardziej prawdopodobne jest, że dochodzi do reeksportu rosyjskiego węgla.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ulewne deszcze w Niemczech. Żywioł niszczył wszystko na swojej drodze

Od 1 marca w Rosji obowiązują cła wywozowe, co wpłynęło na wzrost ceny rosyjskiego węgla na rynkach międzynarodowych. Kreml zdecydował się na ten krok, żeby powstrzymać wzrost cen surowca na krajowym rynku, a co za tym idzie rosnące niezadowolenie społeczne.

Pieniądze za węgiel wspomagają rosyjską inwazję na Ukrainę

Fińska organizacja CERA prowadzi specjalny licznik, który pokazuje wpływy Rosji z eksportu podstawowych surowców, w tym węgla. Do 17 maja bieżącego roku najwięcej do rosyjskiej kasy dosypały Chiny - 26,67 mld euro. Eksport do Indii przyniósł Rosji 9,9 mld euro, do Korei Południowej 8,93 mld euro oraz 7,38 mld euro.

Także kraje Unii Europejskiej sprowadzały z Rosji węgiel, przeznaczając na ten cel 3,68 mld euro. Jak wskazuje "Rzeczpospolita", głównymi importerami były Holandia (1,33 mld euro), Niemcy (0,77 mld euro) i Włochy (0,48 mld euro). Wśród nabywców były także polskie firmy, które zakupiły rosyjski węgiel za kwotę 264 mln euro. Sytuacja zmieniła się 1 stycznia 2023 roku. Od tego czasu kraje Wspólnoty nie kupują rosyjskiego węgla.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić