Warszawa zmieciona z powierzchni ziemi. Taki był plan Amerykanów

Po raz pierwszy od czasu zakończenia Zimnej Wojny światło dzienne ujrzały dokładne plany przedstawiające zamiar ataku USA za pomocą bomb atomowych. Chodziło o uderzenie w ważne ośrodki bloku wschodniego.

Bomba atomowa
Bomba atomowa (Pixabay.com)

Dokument trafił do internetu za pośrednictwem Archiwum Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA. Przygotowano go w 1956 roku na potrzeby ewentualnego ataku trzy lata później i opisano klauzulą „Ściśle tajne”. Jako jednoznaczny cel podano ludność cywilną, a nie tylko ośrodki wojskowe.

W dokumencie wymienione są konkretne miejsca. Bomby atomowe miały w Polsce spać na dwa lotniska – Brzeg i Modlin. Były one na liście celów na miejscach odpowiednio 31. i 80. W dokumencie pojawia się też wzmianka o bombardowaniu Warszawy. Stolica Polski była na 62. miejscu listy priorytetów do zniszczenia. Tuż przed nami znalazł się wschodni Berlin.

Z ważniejszych celów warto wymienić jeszcze kilka. To choćby Pekin, Moskwa czy ówczesny Leningrad (dzisiejszy Sankt Petersburg). W bezpośrednim sąsiedztwie Polski planowano zniszczenie wielu lotnisk na terenie obecnej Białorusi oraz Ukrainy.

Ponad 800-stronicowy dokument zawiera wiele ciekawych informacji. Jedną z nich jest na pewno fakt, że w zależności od miasta planowano użycie ładunków innej wielkości. Dla ośrodków kluczowych dla Rosjan przeznaczono te największe. Dla tych o mniejszym znaczeniu (np. Warszawa) – mniejsze.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić