Nowalijki: zdrowe czy szkodliwe? Nie wszyscy mogą je jeść

0

Wraz z sezonem na nowalijki rozpoczyna się ożywiona dyskusja na temat cen młodych warzyw. Na dalszy plan schodzi natomiast inny ważny temat: czy nowalijki są zdrowe i czy każdy może włączyć je do diety? Jak wybrać najlepsze nowalijki?

Nowalijki: zdrowe czy szkodliwe? Nie wszyscy mogą je jeść
Nowalijki: kto powinien ich unikać? (Pixabay)

Nowalijki to młode warzywa, które ukazują się w sprzedaży wiosną. Kuszą intensywnym kolorem i zapachem, przez co trudno im się oprzeć.

Te, które pochodzą z polskich upraw, trafiają na bazarki i do sklepów w okresie od marca do maja. Oczywiście mowa o nowalijkach pochodzących z upraw szklarniowych, bo na te, które rosną w polu, trzeba poczekać przynajmniej do maja. Ale zaczekać warto, bo to właśnie nowalijki pochodzące prosto z pola są najzdrowsze.

Do nowalijek zaliczamy m.in.: rzodkiewki, pomidory, sałatę, ogórki, szczypiorek czy młodą marchew.

Nowalijki: kto nie powinien ich jeść?

Choć często słyszymy, że owoce i warzywa to samo zdrowie, warto pamiętać, że nie każdy może jeść nowalijki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zamówił proszek do prania z Holandii. 19-latek z Krakowa zatrzymany

Jak dobrze wiemy, warzywa takie jak ogórki, rzodkiewki, sałata itd. do wzrostu potrzebują nasłonecznienia i odpowiedniej temperatury. Niestety, warzywa szklarniowe często hodowane są w sztuczny sposób, a producenci - pragnąc zapewnić im szybszy wzrost i odpowiedni wygląd - nierzadko korzystają ze środków chemicznych, nawozów mineralnych i środków ochrony roślin. Przez to nowalijki mogą zawierać duże ilości związków azotowych, a te powodują m.in. alergie pokarmowe i skórne, bóle brzucha i biegunki.

Do warzyw, które kumulują najwięcej azotanów należą m.in: szpinak, rzodkiewki, zielone sałaty, szczypior oraz warzywa kapustne, natomiast wśród najbezpieczniejszych nowalijek wymienia się pomidory i ogórki, ponieważ te kumulują najmniej związków azotowych.

Nowalijki nie są polecane dzieciom do trzeciego roku życia. Zjedzenie ich może wywołać bóle brzucha i biegunki. Nowalijek powinni unikać również alergicy i osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego.

Jak znaleźć najzdrowsze nowalijki?

Niezależnie od tego, gdzie kupujemy nowalijki, wybierajmy warzywa z gładką skórką, bez plam, śladów pleśni czy też pożółkniętych liści. Kupujmy małe okazy, unikajmy zafoliowanych warzyw i sami nie zamykajmy nowalijek w foliowych woreczkach.

Starannie myjmy (część nawozów można spłukać pod ciepłą wodą) i obierajmy nowalijki, nie przechowujmy ich zbyt długo, a jeśli to możliwe, kupujmy nowalijki pochodzące z ekologicznych upraw.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić