W czwartek 20 października media obiegła informacja o śmierci turysty próbującego zdobyć najwyższy szczyt polski. Akcja Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego miała miejsce na szlaku prowadzącym na Rysy. 38-letni turysta dzień wcześniej samotnie wybrał się na wyprawę w rejon Przełęczy Pod Chłopkiem. Doszło jednak do tragicznego wypadku.
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowali na pokładzie śmigłowca ciało turysty do Zakopanego – przekazał.
Słoneczna pogoda w Tatrach. Ratownicy przestrzegają miłośników wędrówek
Ratownicy podkreślają, że słoneczna pogoda panująca obecnie w Tatrach może być bardzo złudna. Podkreślają, że choć dobre warunki mogą zachęcać turystów do górskich wędrówek, to w partiach szczytowych leży twardy, zmrożony śnieg.
W nocy z środy na czwartek w Tatrach panował mróz i pojawiły się kolejne opady śniegu. To kolejny czynnik, który może znacznie utrudnić poruszanie się po górach niewprawionym i nieprzygotowanym miłośnikom górskich wędrówek.
Czytaj także: Tatry znów zrobiły się białe. Jest jednak problem
71-letni Polak szedł na szczyt od strony słowackiej. Nagle runął w przepaść
To czarna seria wypadków turystycznych w Tatrach. Ratownicy górscy podkreślają, że główną przyczyną niebezpiecznych sytuacji w górach jest brak odpowiedniego sprzętu zimowego lub nieumiejętne korzystanie z niego.
W środę 5 października 71-letni turysta szedł na szczyt od strony Słowacji. Polak spadł w kierunku Żabich Stawów Mięguszowieckich. Jego obrażenia były na tyle poważne, że konieczna okazała się pomoc specjalistów.
Do upadku doszło w momencie, kiedy mężczyzna przechodził w okolicach Przełęczy Waga. Słowackich ratowników na miejsce drogą telefoniczną wezwał świadek wypadku. Z jego relacji wynikało, że z poszkodowanym nie ma żadnego kontaktu.
Mężczyzna spadł z wysokości około 300 metrów. Polski turysta został przetransportowany do szpitala na pokładzie śmigłowca. Wcześniej udzielono mu również pierwszej pomocy przedmedycznej.
Czytaj także: Dramat w Tatrach. Polak runął w przepaść
Obejrzyj także: Sytuacja kryzysowa w górach? Tam znajdziesz pomoc
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.