Jednym ze świadczeń, jakie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest renta szkoleniowa. O pieniądze ubiegać się mogą osoby, które chcą powrócić na rynek pracy. Jakie warunki trzeba spełniać?
Renta przyznawana jest na okres 6 miesięcy, który ulega wydłużeniu na czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego, jednak nie dłużej niż o 30 miesięcy.
Kto może się starać o rentę szkoleniową? Osoby, w stosunku do której została orzeczona celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie i spełniającej łącznie następujące warunki:
- jest niezdolna do pracy
- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, tj.:
- 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat
- 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat
- 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat
- 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat
- 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa powyżej, warunek posiadania wymaganego stażu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy posiadał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.
Czytaj także: Polały się łzy. Żona polityka PiS już po walce
O tym, że mało kto wie o tych wypłacanych pieniądzach świadczy mała liczba wniosków o jej przyznanie.
- Nasi klienci bardzo rzadko składają wniosek o ten rodzaj renty. Od kilku lat na Dolnym Śląsku nie wypłaciliśmy żadnej renty szkoleniowej - mówiła Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cyt. przez radiozet.pl.
Obecna wysokość renty to nieco ponad 1,1 tys. zł.