W Polsce można pobierać różne dodatki na dzieci. Chodzi między innymi o 800 plus czy też 300 plus. Do tego dochodzą becikowe oraz kosiniakowe i szereg innych świadczeń.
Podobnie jest też choćby w Niemczech. Tam rodzice mogą dostawać zasiłek określany mianem "kindergeld". Wypłacany jest na każde dziecko, nawet to pełnoletnie.
Trzeba jednak spełnić pewne warunki. Serwis infor.pl donosi, że świadczenie rodzinne "kindergeld" przysługuje każdemu Polakowi, który legalnie pracuje i podlega obowiązkowi podatkowemu w Niemczech.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aktualnie to wsparcie wynosi 350 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje około 1116,35 zł. Wniosek o jego wypłatę mogą złożyć te osoby, które spełniają przynajmniej jeden z poniższych warunków:
- legalna praca w Niemczech od przynajmniej sześciu miesięcy;
- centrum interesów życiowych i gospodarczych w Polsce (lub innym kraju UE), a zarazem podleganie obowiązkowi podatkowemu w Niemczech;
- podleganie w Niemczech nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Czytaj także: Kiedy tłusty czwartek 2024? Musicie zapamiętać tę datę
Na kogo można dostać "kindergeld"?
Świadczenie przysługuje nie tylko na dzieci biologiczne, ale i przysposobione (jeśli są zameldowane wraz z rodzicami/opiekunami). Można je pobierać razem z polskim 800 plus. W takiej sytuacji zostanie jednak pomniejszone o kwotę polskiego świadczenia.
"Kindergeld" w określonych przypadkach można dostawać nawet na dzieci pełnoletnie! Trzeba spełnić warunki finansowe, a priorytetem powinna być nauka. Jeżeli dana osoba odpowiednio wpisze się w kryteria, to może dostawać świadczenie nawet do 25. roku życia.