Egipska Najwyższa Rada Starożytności przekazała w marcu, że tuż przy wejściu do piramidy Cheopsa odkryto kilkumetrowy korytarz. Ten nie był znany badaczom, którzy stosując nowatorską metodę skanowania 3D. Odkrycie korytarza może prowadzić do kolejnych nieznanych miejsc ważnych odkryć. Tak uważają badacze.
Piramida Cheopsa, zwana Wielką Piramidą albo piramidą Chufu, budzi zainteresowanie ludzi od setek lat. Jest monumentalna - ma dziś 138 metrów wysokości - skrywa wiele tajemnic i nie została poznana tak bardzo, jak by się mogło wydawać. Tysiące turystów podziwia ją w Gizie każdego tygodnia, ale nikt nie wie jednak, jakie skrywa sekrety.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy w marcu potwierdzili tezę, że o tym obiekcie nadal więcej nie wiedzą, niż wiedzą. Właśnie wtedy odkryto dziewięciometrowy korytarz, który zbudowano tuż przy głównym wejściu do obiektu. Do czego służyło przejście? Nadal do końca tego nie wiadomo, ale pojawiają się pierwsze hipotezy.
Według Mostafy Waziriego, szefa egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, przejście zostało zbudowane w celu odciążenia reszty piramidy, największej i najcięższej na świecie. Dokąd jednak prowadzi i kto nim podróżował? Tego nie wiemy, choć zapewne kolejne badania pomogą ocenić, do czego ówcześni używali tej ścieżki.
Kolejne badania, bo ekipa naukowców Scan Pyramid już planuje następne poszukiwania, w okolicy odkrytego korytarza. Ten stanie się dziś dla naukowców drogą do kolejnych badań, być może przełomowych. Egipcjanie są zdania, że w okolicy tunelu są nieznane dotąd pomieszczenia, które mogą zawierać skarby z czasów Cheopsa lub jego potomnych.
W ten sposób, skanując każdy metr monumentalnego dzieła, naukowcy pracują od 2015 roku. I krok po kroku starają się wyjaśnić, jak działał i jak dokładnie zbudowany był obiekt. Z pewnością jeszcze niejedna niespodzianka czeka na badaczy, co do tego nikt nie ma wątpliwości. A dla Egipcjan to również świetna wiadomość, bo odkrycia budzą zainteresowanie turystów i pozwalają miejscowym zarobić.
Co to jest piramida Cheopsa?
Wielka Piramida, czy po prostu piramida Cheopsa, powstała 4500 lat temu. Budowano ją 20 lat, miała być grobowcem faraona Chufu (czyli właśnie Cheopsa), czyli władcy z okresu tzw. Starego Państwa. Wraz z piramidą Chefrena i piramidą Mykerinosa stanowią najokazalszy i najbardziej znany w świecie zespół piramid na świecie.
W ich bliskiej okolicy jest też wspaniały Wielki Sfinks, razem tworzą serce dawnego państwa i jeden z ciekawszych elementów nekropolii memfickiej. Co ciekawe, dziś piramida Cheopsa jest niższa o kilka metrów, bo straciła swój piramidion, a czas zniszczył licówkę obiektu. Pierwotnie miała około 146 metrów, dziś ma 138 metrów.
Zaliczana jest do siedmiu cudów świata, jako jedyna z tych obiektów przetrwała do dziś.
Czytaj także: Wakacje 2023. Uwaga na nowe oszustwo w Egipcie