W białym winie znajdziemy zdecydowanie więcej siarczanów oraz cukrów niż w winie czerwonym czy różowym. To sprawia, że chętniej po nie sięgamy, bo ma słodszy smak. Regularne picie białego wina może doprowadzić do zaostrzenia infekcji grzybem Candida, czyli drożdżycy.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Eksperci ostrzegają też, że białe wino może potęgować objawy trądziku różowatego. W dodatku wystarczy pić 1-3 szklanki wina w miesiącu, by zwiększyć ryzyko rozwinięcia tej nieprzyjemnej choroby o 14 proc. Z kolei 5 kieliszków wina tygodniowo powoduje, że ryzyko wzrasta aż o 50 proc.
Inne badania opublikowane na łamach ''Nutrition Research'' potwierdziło, że białe wino ma szkodliwy wpływ na nasze szkliwo. Gdy pijesz ten rodzaj alkoholu doprowadzasz do wymywania z powierzchni zębów wapnia i fosforu. Naukowcy podkreślają, że najbardziej szkodliwe w tej kwestii są Rieslingi. Według ekspertów bezpieczniej jest wybierać wina czerwone wyprodukowane ze szczepów Rioja lub Pinot noir.
To jednak nie koniec. Białe wino jest jednym z najbardziej kalorycznych trunków. 175 ml białego wina ma 160 kcal. Nie tylko dlatego białe wino przyczynia się do tycia. Gdy spożywamy alkohol, w pierwszej kolejności nasz organizm będzie chciał go usunąć, w tym czasie wszystkie inne procesy zostaną spowolnione. To z kolei powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej i tycie.
W roku 2016 naukowcy opublikowali badanie, które potwierdziło, że białe wino zwiększa ryzyko raka skóry aż o 13 proc. Badacze uważają, że to wina aldehydu octowego, który uszkadza i utrudnia naprawę naszego DNA. Aldehyd octowy jest również obecny w czerwonym winie, ale dzięki zawartości przeciwutleniaczy w czerwonym trunku, jego toksyczne działanie jest mniejsze.
Eksperci radzą więc zachować umiar, a najlepiej całkowicie zrezygnować z picia białego wina.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.