"Ten leśny mały duszek to gronostaj" - informują leśnicy pod załączonym nagraniem. Jak się ustalili pracownicy Lasów Państwowych, gronostaj widoczny na filmie niedaleko miejsca nagrania ma norkę ukrytą między korzeniami wiekowej lipy, tuż na strumykiem z widokiem na łąkę.
Czytaj także: Chcą wykupywać odchody od zoo. Powód zaskakuje
Leśnicy przyznają, że przez kolor sierści małego drapieżnika ciężko jest go zauważyć czy sfotografować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Niesamowite", "Gratulacje piękny filmik" - zachwycają się internauci.
Gronostaj jest gatunkiem chronionym w Polsce. Szeroko rozpowszechniony, ale miejscami nieliczny. Zasiedla różnorodne środowiska, ale preferuje tereny podmokłe, jak np. brzegi rzek i jezior.
Jak widać - to bardzo zwinne zwierzęta. Doskonale biegają, wspinają się, przeciskają między ciasnymi szczelinami i pływają - informują leśnicy.
Na kryjówki wybierają szczeliny między korzeniami, pod powalonymi kłodami, w budynkach gospodarskich lub w stercie kamieni.
Co ciekawe, gronostaje latem mają biały spód ciała i brązowy grzbiet, zaś zimą bieleją całkowicie, z wyjątkiem czarno zakończonego ogona, co stanowi świetny kamuflaż, o ile akurat spadł śnieg.
Ciekawostką jest, iż w starożytnym Rzymie, Egipcie, czy w Europie, do tępienia myszy w obejściach trzymano właśnie oswojone gronostaje i łasice - dopiero później rolę tę zaczęły przejmować koty.
W miejscach, gdzie zaobserwujemy gronostaja (lub łasicę) możemy przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że nie będzie w okolicy żadnych kun, ponieważ oba te gatunki skutecznie unikają swoich większych kuzynów - informują pracownicy Lasów Państwowych.
Gronostaje zasiedlają szerokie spektrum środowisk, preferując rozległe doliny rzeczne obfitujące w drobne gryzonie stanowiące podstawę pokarmu. Może skutecznie polować również na większe ofiary np. króliki.