Chociaż ronda turbinowe zaczęły powstawać w Europie jeszcze w latach 90., w Polsce są mało popularnym rozwiązaniem i bywa, że wywołują konsternację wśród kierowców. Tak też stało się w Głogowie na Dolnym Śląsku.
Okazało się, że kierowcy są na tyle zdezorientowani, że zaczęli zajeżdżać sobie drogę i w związku z tym na rondzie doszło do niemałych utrudnień w ruchu.
Policjanci z sąsiednich Polkowic postanowili wykorzystać nagranie potencjalnie niebezpiecznej sytuacji z Głogowa i w ten sposób nauczyć polkowiczan, jak poruszać się po nowym rondzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rondo turbinowe - nowe wyzwanie dla kierowców
Rondo turbinowe składa się z co najmniej dwóch pasów ruchu (wewnętrznego i zewnętrznego), które się ze sobą nie przecinają. - Kierowcy znajdujący się na takim rondzie nie mogą w dowolnym momencie zmienić tego pasa ruchu, do wykonania tego manewru służą wyznaczone punkty - wyjaśnił w rozmowie z Polsat News podkom. Przemysław Rybikowski z KPP w Polkowicach.
W praktyce oznacza to, że kierowcy jeszcze przed wjazdem na rondo muszą wiedzieć, którym zjazdem chcą z niego zjechać i zająć odpowiedni pas ruchu. Przed rondem znajdują się strzałki, które wskażą im odpowiedni lewy (wewnętrzny) lub prawy (zewnętrzny) pas.
Kierowcy najprawdopodobniej nie zwrócili uwagi na oznakowanie przed wjazdem na rondo. Stracili orientację i zareagowali instynktownie, impulsywnie, zmieniając pas ruchu w niedozwolonym do tego miejscu - wyjaśnił podkom. Rybikowski.
Funkcjonariusz podkreślił, że nowe rondo wpływa na poprawę bezpieczeństwa i polkowiccy kierowcy całkiem nieźle sobie na nim radzą.
W Polkowicach od chwili otwarcia ronda nie doszło do żadnego niepożądanego zdarzenia, a musimy pamiętać, że w przeszłości, gdy była tutaj droga krajowa nr 3, a nie droga wojewódzka, nie było drogi ekspresowej i było tu tradycyjne skrzyżowanie, praktycznie każdego tygodnia dochodziło od poważnych w skutkach zdarzeń drogowych. Statystyka z ostatnich dni pokazuje, że to rondo wpływa na poprawę bezpieczeństwa - powiedział mundurowy w rozmowie z Polsat News.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.