Do zatruć dochodzi najczęściej, gdy jest ciepło. Śmiertelna trucizna

11

Jad kiełbasiany, czyli toksyna botulinowa to bardzo niebezpieczna substancja. Potrafi uszkodzić układ nerwowy, a nawet doprowadzić do śmierci. Niestety, o zatrucie jest bardzo łatwo. Jest jednak kilka zasad, dzięki którym można uniknąć zakażenie.

Do zatruć dochodzi najczęściej, gdy jest ciepło. Śmiertelna trucizna
(WP)

Pałeczki jadu kiełbasianego

Toksynę botulinową wytwarzają laseczki jadu kiełbasianego znajdujące się w zanieczyszczonych produktach spożywczych takich jak wędliny, konserwy mięsne i rybne, a także warzywa w puszkach. Jad kiełbasiany powstaje, kiedy żywność nie ma dostępu do powietrza.

Produkty zakażone toksyną botulinową nie wyróżniają się smakiem i wyglądem, jednak posiadają charakterystyczny zapach zjełczałego tłuszczu.

Objawy zatrucia jadem kiełbasianym

Pierwsze objawy zatrucia jadem kiełbasianym to osłabienie organizmu, zawroty głowy i uczucie suchości w ustach. Kolejne symptomy, które pojawiają się po kilku godzinach to:

  • światłowstręt,
  • zaburzenie widzenia,
  • problemy z połykaniem i oddawaniem moczu,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • zwiotczenie mięśni.

W najgorszym wypadku zatrucie może doprowadzić do śmierci spowodowanej zatrzymaniem akcji serca lub porażeniem układu oddechowego.

Pacjentom z objawami wskazującymi na zatrucie jadem kiełbasianym wykonuje się płukanie żołądka lub lewatywę. W tej sytuacji podaję się również surowicę antytoksyczną, która ma za zadanie zahamować działanie śmiertelnego jadu.

Jak zapobiec zatruciu jadem kiełbasianym?

Żeby zapobiec zatruciu jadem kiełbasianym, należy zwrócić szczególną uwagę na opakowania produktów, które mamy zamiar spożyć. Jeśli artykuł spożywczy ma wybrzuszone wieczko i podczas otwierania wydaje odgłos syczenia, to lepiej wyrzućmy go do kosza. Produkty garmażeryjne przechowywane zbyt długo w lodówce również nie nadają się do spożycia i mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub życia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić