Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 
aktualizacja 

To już plaga. Choruje nawet 10 mln Polaków

17

Ich rozwój utrudnia codzienne funkcjonowanie, a z czasem może doprowadzić nawet do niepełnosprawności. Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować pierwszych znaków ostrzegawczych. Jak się okazuje, choroby stawów, które obejmują aż 200 różnych schorzeń, to już plaga - dotykają ok. 10 milionów Polaków i 103 mln Europejczyków. Jakie dają objawy?

To już plaga. Choruje nawet 10 mln Polaków
Na choroby reumatyczne cierpi już 10 mln Polaków (Licencjodawca, Jelena Stanojkovic)

Reumatyzm obejmuje prawie 200 schorzeń. To nie jest problem tylko osób starszych, bo jak się okazuje w przypadku np. RZS, młodzieńczego zapalenia stawów czy tocznia, szczyt zachorowań przypada między 20. a 45. rokiem życia. Według szacunków Towarzystwa Reumatologicznego na choroby reumatyczne cierpi co czwarty Polak, czyli blisko 10 mln społeczeństwa!

Osteoporoza

NFZ szacuje, że tylko na osteoporozę choruje ok. trzy miliony Polaków. Przy tej chorobie dochodzi do stopniowego osłabienia kości, przez co chory jest bardziej podatny na złamania, które może spowodować nawet niewielki uraz. Wśród pacjentów dotkniętych tym schorzeniem najczęściej rozpoznaje się osteoporozę wtórną, która jest związana z naturalny procesem starzenia się organizmu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ból kolana może być objawem wielu chorób. Czy to borelioza?

W większości przypadków początkowe zmiany chorobowe występują u mężczyzn w podeszłym wieku i kobiet będących w wieku postmenopauzowym. Rzadziej mamy do czynienia z osteoporozą wtórną, która może być skutkiem ubocznym innych chorób, stosowaniem niektórych leków czy zaburzeń hormonalnych.

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się pacjenci po częściowej resekcji żołądka, osoby przyjmujące heparyny, hormony tarczycy czy kortykosteroidy. Do rozwoju osteoporozy wtórnej mogą przyczynić się również takie dolegliwości jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Cushinga czy choroba wątroby.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)

ZZSK jest przewlekłą chorobą zapalną, której przyczyny nie są do końca znane. Powoduje ból i sztywność kręgosłupa. Z czasem u chorego pojawia się postępujące ograniczenie ruchomości kręgosłupa, co skutkuje nadmierną kifoza, czyli pochyleniem się sylwetki do przodu. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa wywołuje stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych, które łączą miednice z podstawą kręgosłupa. Schorzenie może zaatakować również nerki, płuca narząd wzroku i serce. Z danych Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego wynika, że w Polsce choruje ok. mln osób.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Chorobą zwyrodnieniową stawów, czyli inaczej artroza, należy do grupy przewlekłych i nieuleczalnych chorób. Ryzyko wystąpienia tego schorzenia rośnie wraz z wiekiem. Poza procesem starzenia się organizmu do czynników ryzyka można zaliczyć również: płeć żeńską, nadwagę, otyłość, predyspozycje genetyczne oraz wyczynowe uprawianie sportu. W przebiegu choroby następuje spadek jakości i zmniejszenia ilości chrząstki stawowej, która umożliwia przesuwanie się powierzchni stawowych i zapewnia amortyzację ruchów stawów.

Na bardziej zaawansowanym etapie artrozy uszkodzeniu ulega także torebka stawowa i kość pod chrząstkowa, które otaczają ścięgna, mięśnie i staw więzadła. Chorobą zwyrodnieniową stawów objawia się bólem i sztywnością stawów oraz ograniczoną ruchomością. Szacuje się, że wśród osób powyżej 75. roku życia choruje na nią ponad 80 proc. populacji.

Do innych najpoważniejszych schorzeń atakujących stawy i kości można zaliczyć: reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Albersa-Schönberga, chorobę Olliera oraz mięsak Ewinga (nowotwór kości).

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić