Leśnicy Lasów Państwowych sprawdzają się znakomicie w roli dostarczycieli przyrodniczych ciekawostkach. Każdego dnia na ich profilach społecznościowych możemy znaleźć fascynujące kulisy leśnego życia, a także wiele materiałów edukacyjnych. Dla miłośników natury to prawdziwa gratka.
Tym razem leśnicy skorzystali z okazji, że wciąż trwa sezon grzybowy, który w tym roku wyjątkowo rozpieszcza zbieraczy. W lasach prawdziwy wysyp brązowych łebków, a tysiące Polaków spaceruje z koszykiem po zielonych terenach, częściej niż zwykle przyglądając się leśnym zakamarkom.
Pracownicy Lasów Państwowych pokazali niesamowite zdjęcia, starając się zwrócić uwagę na to, co grzybiarze i spacerowicze często mogą pomijać podczas wizyt w lesie. Chodzi o piękne struktury, kryjące się w najniższej warstwie roślinności, czyli w ściółce leśnej.
Koralowce w polskich lasach?
Patrząc na fotografie zaprezentowane na Facebooku, z pewnością niejedna osoba zaczęła się zastanawiać, co Lasy Państwowe mają wspólnego z oceanem? Na zdjęciach bowiem widzimy formy do złudzenia przypominające koralowce porastające morskie dno. To jednak jedynie pozory. Takie cuda możemy spotkać w naszych, polskich lasach.
Oto niczym rafa na płytkich, oceanicznych wodach, równie wspaniałe struktury pokrywają dno lasu. Poskręcane korzenie drzew, kamienie, skarpy czy nawet stare owocniki grzybów porastają płonniki, chrobotki, czy ziemice, żywo przypominające polipy koralowca, którego parzydełka czekają na przepływającą zdobycz. Pomiędzy nimi tętni zaś fascynujące, mikro życie - napisali poetycko leśnicy na Facebooku.
Widziane na zdjęciach widowiskowe organizmy to grzyby takie jak chrobotek słupkowaty czy ziemica półkulista, a także mchy z rodzaju płonnikowatych. Być może dzięki tym niesamowitym obrazkom podczas następnej wizyty w lesie będziecie bardziej uważnie przyglądać się temu, po czym stąpacie?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.