Dzięki recyklingowi nie tylko zmniejszamy ilość odpadów trafiających na składowiska, ale również oszczędzamy energię i chronimy środowisko naturalne. Warto wiedzieć, że pierwszym krokiem do udanego recyklingu jest poprawna segregacja odpadów dzięki której mogą one zyskać drugie życie.
Odpady, które wytwarzamy w domach to tzw. odpady komunalne, które w pierwszej kolejności segregujemy na cztery frakcje (pojemnik żółty, niebieski, zielony i brązowy), a te, których nie zbieramy selektywnie to odpady resztkowe czarny pojemnik.
Zgodnie z zasadami Jednolitego Systemu Organizacji Odpadów pojemniki na odpady powinny mieć więc 5 kolorów: niebieski (papier); zielony (szkło); żółty (metale i tworzywa sztuczne); brązowy (odpady bio); czarny (odpady zmieszane).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzie wyrzucać paragony sklepowe? Wielu będzie zaskoczonych
Mało kto wie jednak, gdzie powinniśmy wyrzucać paragony sklepowe. Wiele osób popełnia błąd, wrzucając je do pojemnika na papier. Do niebieskiego pojemnika/worka należy wyrzucać tylko czyste i suche opakowania papierowe.
Paragony sklepowe czy zabrudzony, zawilgocony lub tłusty papier (np. karton po pizzy, opakowanie po maśle), a także zabrudzone ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne nie nadają się do recyklingu.
Niestety, niektórzy wyrzucają tego typu odpady do niebieskiego pojemnika/worka na papier. To błąd, gdyż wtedy cała zawartość niebieskiego pojemnika/worka zamiast do recyklingu, trafia na wysypisko. Zabrudzony papier, tak jak i paragony sklepowe powinny trafić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji tzw. zmieszane.