Wyspa Wielkanocna – wchodząca w skład terytorium Chile – stanowi jedno z najciekawszych miejsc na świecie. Miejsce rozsławiły znajdujące się na nim tajemnicze kamienne posągi moai, których wielkość i waga mogą dochodzić nawet do 6 metrów i 18 ton! Najprawdopodobniej wykonali je polinezyjscy osadnicy z około 1000–1100 roku naszej ery.
Wyspa Wielkanocna – posągi. Niezwykłe odkrycie w kraterze wulkanu
Niedawno opinia publiczna została poinformowana o odnalezieniu nowego posągu. Do tej pory nie udało się trafić na rzeźbę, ponieważ znajdowała się na dnie krateru Rano Raraku. Dopóki nie wyschła mieszcząca się tam laguna, monolit pozostawał niewidoczny dla ludzkich oczu.
Przeczytaj także: Odkrycie w obalonym pomniku. List w butelce z datą 30 lipca 1921 roku
Do przełomowego odkrycia doszło 21 lutego tego roku. Dokonał go zespół wolontariuszy naukowych z trzech chilijskich uniwersytetów, którzy współpracowali przy projekcie zbadania powstałych na dnie Rano Raraku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeczytaj także: Pomnik duchowni otoczyli kratą. Co dalej z symbolem Rzeszowa?
Ten moai ma ogromny potencjał do badań naukowych i przyrodniczych, to naprawdę wyjątkowe odkrycie, ponieważ po raz pierwszy znaleziono posąg wewnątrz laguny w kraterze Rano Raraku – cieszył się rzecznik tubylczej ludności, czyli Ma'u Henua (Msn.com).
Przeczytaj także: Osy zbudowały gniazdo. Przechodnie zakrywali dzieciom oczy
Na temat odkrycia zabrał głos także Ninoska Avareipua Huki Cuadros, lider społeczności Ma'u Henua. Jak podkreślił, posąg nie mógł powstać później niż około 350-400 lat temu, ponieważ wcześniej laguna miała aż trzy metry głębokości.
Interesujące jest to, że przez co najmniej ostatnie 200 lub 300 lat laguna miała trzy metry głębokości, co oznacza, że żaden człowiek nie mógł w tym czasie umieścić tam moai –zauważył Ninoska Avareipua Huki Cuadros (Msn.com).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.