Jakub Artych
Jakub Artych| 

Wyjątkowa chwila w Krośnie. Na takie narodziny czeka się latami

3

Pierwsze w tym roku żubrzątko w Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem przyszło na świat w niedzielę 12 maja. To szczególne wydarzenie, bowiem ostatni tak wczesny poród miał miejsce trzy lata temu. Po latach oczekiwania znów się udało, a na świat przyszedł żubrzy noworodek.

Wyjątkowa chwila w Krośnie. Na takie narodziny czeka się latami
Wyjątkowa chwila w Krośnie. Noworodek w żubrzej zagrodzie (Lasy Państwowe, Tomasz Różycki)

Jak podkreślają Lasy Państwowe z Krosna, to rzadkość, by żubrzyce wycielały się tak wcześnie, gdyż najczęściej dzieje się to w czerwcu. Tym rzem stanęło się to już w 12 maja w niedzielę.

Tak wczesne narodziny zanotowaliśmy ostatnio w 2021 roku. Noworodek dość raźno zabrał się do życia, dużo ssie mleka i zaczyna biegać - informuje Ewelina Baran z Nadleśnictwa Stuposiany.

Jak dodaje Ewelina Baran, w ubiegłym roku w zagrodzie przyszły na świat cztery żubrzątka, którym imiona zostały nadane w drodze ogólnopolskiego konkursu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Naturalne sposoby na mszyce. Proste i skuteczne

Do księgi rodowodowej w ubiegłym roku zapisano byczka Puerto oraz jałówki Pustynkę, Pułapkę i Pudynę. Imiona bieszczadzkich żubrów urodzonych w niewoli zgodnie z przyjętymi zasadami zaczynają się od liter "Pu". W tym roku w zagrodzie oczekiwane są kolejne narodziny.

Gdzie w Polsce spotkamy Żubry?

Najwięcej żubrów znajduje się w Puszczy Białowieskiej, która znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdyż stanowi wyjątkowy przykład procesów ekologicznych i biologicznych, które odgrywały niezwykle istotną rolę w ewolucji europejskich roślin i zwierząt.

Na terenie kompleksu leśnego puszczy występują ponadto rzadkie, zagrożone gatunki, które podlegają ścisłej ochronie.

W celu ochrony gatunku, od wielu lat prowadzone są wspólne działania jednostek Lasów Państwowych, parków narodowych, instytucji naukowych i organizacji pozarządowych.

Nadleśnictwo Baligród, jako jedno z czterech nadleśnictw bieszczadzkich zajęło się realizacją projektu związanego z ochroną żubrów. Do zadań należy zapewnienie paszy i siana do dokarmiania zimowego żubrów (łącznie 70 ton, w tym: buraki cukrowe, kukurydza, siano, sól lizawkowa ) oraz dowóz i wykładanie zakupionej karmy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić