Grobowiec zachował się w bardzo dobrym stanie. Najprawdopodobniej jest to budowla megalityczna typu kujawskiego - podaje "Wprost". Określenie to wywodzi się od Kujaw, bo to właśnie tam odkryto jak dotąd najwięcej tego typu konstrukcji. Wznoszone od V do III wieku p.n.e. były usypywane w charakterystycznym kształcie wydłużonego trójkąta i obwarowywane wielkimi blokami z kamienia.
Znaleziska dokonał w czasie analizy zobrazowań lotniczego skanowania laserowego Bogdan Przybyła. Z ogłoszeniem odkrycia archeolodzy czekali jednak do momentu jego weryfikacji w terenie. Ponad 60-letni student i prezes Łobeskiej Fundacji Archeologicznej nie kryje zaskoczenia rozmiarami konstrukcji.
Głównym powodem, dla którego nasi aktywiści zainteresowali się tym terenem była informacja z XIX-wiecznej publikacji, w której opisano szereg małych kamiennych grobowców megalitycznych.Dlatego dużym zaskoczeniem, chyba dla wszystkich, jest odkrycie na tym obszarze monumentalnej budowli o długości 128 m – mówi Przybyła.
Jak dotąd na terenie województwa zachodniopomorskiego odkrywano głównie mniejsze grobowce z tego okresu. – Dzięki badaniom w ostatnich latach wyłania się nieznany obraz pradziejów tego regionu. W neolicie ścierały się tutaj zapewne wpływy różnych społeczności, o czym świadczą różnorodne grobowce – mówi dr Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii na Uniwersytecie Szczecińskim.
_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.