Dzikie świnie mnożą się w Fukushimie. Mają być radioaktywne

52

Naukowcy z Uniwersytetu w Fukushimie odkryli nowy gatunek dzika, który rozmnożył się w rejonie słynnej katastrofy nuklearnej. Okazało się, że hybrydy dzika i świni hodowlanej mają być napromieniowane.

Dzikie świnie mnożą się w Fukushimie. Mają być radioaktywne
W Fukushimie można znaleźć radioaktywne, dzikie świnie. (Getty Images)

Hybrydy dzików i zdziczałych świń hodowlanych pojawiły się w Fukushimie po katastrofie nuklearnej w Japonii w 2011 roku. Nowy gatunek, powstał gdy dziki mieszkające na ewakuowanych terenach, zaczęły krzyżować się ze świniami domowymi, które uciekły z pobliskich gospodarstw.

Radioaktywne świnie

Podczas gdy promieniowanie nie spowodowało efektu genetycznego, iwazja świń domowych już tak – powiedział BBC Donovan Anderson, badacz z Uniwersytetu Fukushima.

Chociaż sama katastrofa nie miała wpływu na powstanie gatunku, to z badań wynika, że dziki są napromieniowane. Naukowcy zbadali 243 próbki pobrane z mięśni dzików, świń i hybryd z Fukushimy.

Okazało się także, że 16 proc. dzików z tamtego terenu należy do nowego gatunku. Wyniki wszystkich badań opublikowano w środę w czasopiśmie Royal Society.

Do katastrofy w Fukushimie doszło w 2011 roku zaraz tsunami, które spowodowało trzęsienie ziemi. W elektrowni jądrowej stopił się rdzeń, a substancje radioaktywne przedostały się do środowiska m.in. do pobliskich zbiorników wodnych.

Zobacz także: Pociąg bez toalety z Zakopanego do Trójmiasta. "Jest to wpadka ze strony przewoźnika"
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić