W czwartek 29 kwietnia br. z kosmodromu Wenchang w chińskiej prowincji Hajnan wystartowała 30-metrowa rakieta Długi Marsz 5B z bezzałogowym modułem rdzenia Tianhe, czyli "harmonia niebios" na niską orbitę okołoziemską.
Największa chińska rakieta kosmiczna Długi Marsz 5B weszła na tymczasową orbitę, dając początek jednemu z największych w historii niekontrolowanych ponownych wejść na orbitę. Niektórzy eksperci obawiają się jednak, że może wylądować na zamieszkanym obszarze. "To potencjalnie nie jest dobre" - mówi Jonathan McDowell, astrofizyk z Centrum Astrofizyki na Uniwersytecie Harvarda.
Ostatnim razem, gdy wystrzelili rakietę Długi Marsz 5B skończyli z dużymi, długimi metalowymi prętami przelatującymi po niebie, uszkadzając jednocześnie kilka budynków na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Większość spaliła się, ale były tam te ogromne kawałki metalu, które uderzyły w ziemię. Na szczęście nikt nie został ranny - tłumaczy Jonathan McDowell.
We wtorek 4 maja okrążała Ziemię co 90 minut z prędkością około 27 600 km/h i wysokością ponad 300 km. Wojsko amerykańskie nadało mu nazwę 2021-035B.
Od weekendu rakieta spadła o prawie 80 km, a "Space News" donosi, że amatorskie obserwacje naziemne wykazały, że rakieta nie była pod kontrolą. To, a także jej prędkość sprawiają, że niemożliwe jest przewidzieć, gdzie wyląduje chińska rakieta, gdy atmosfera ziemska w końcu ściągnie ja w dół.
Astrofizyk McDowell twierdzi, że najbardziej prawdopodobnym rezultatem jest to, że spadnie do morza, ponieważ ocean pokrywa około 71 proc. planety.
Wystrzelenie rakiety było częścią 11 planowanych misji w ramach budowy chińskiej stacji kosmicznej, która ma zostać zakończona pod koniec 2022 r. Stacja kosmiczna w kształcie litery T ma ważyć około 60 ton, znacznie mniej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), która obecnie działa jako jedyna na orbicie. Chińska stacja kosmiczna będzie miała port dokujący, a także będzie mogła połączyć się z chińskim satelitą.
Czytaj także: Dania rezygnuje z kolejnej szczepionki. Podano powód
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.