aktualizacja 

Leśnicy pokazali dowód. Pojawił się w lasach

49

Turkucia podjadka zna wielu Polaków, choć wielu nie wie do końca, jak ciekawy to owad. Właśnie pojawiły się w polskich lasach, gdzie uważa się je za szkodniki. Uwielbiają pędy i korzonki młodych roślin, mają wielu sympatyków i zawdzięczają im wiele ciekawych nazw. A wy co wiecie o "owadzich czołgach"?

Leśnicy pokazali dowód. Pojawił się w lasach
Turkucia podjadka zna wielu, choć wielu nie wie, jak ciekawy to owad (Facebook, Lasy Państwowe)

Ogrodnicy i leśnicy doskonale znają tego jegomościa, którego jednym z głównych składników diety są m.in. korzonki młodych roślin. Uwielbia żerować w lasach i nierzadko powoduje duże szkody. Mimo to i tak jest uwielbiany. Czy to za sprawą swojego wyglądu? A może przez niezwykłą nazwę? Albo jeszcze z innych przyczyn?

- Proszę Państwa, oto turkuć podjadek. Nieco ospały, bo przed poranną kawusią - zażartowali leśnicy. I szybko wyjaśnili, że to jeden z większych i ciekawszych polskich owadów. Wszystkożerny, podgryzający korzonki roślin, zjadający pędraki, ślimaki, larwy innych owadów. Jak sama nazwa wskazuje, ma spory apetyt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polki podsumowały wybory. "Czekałyśmy na to osiem lat"

I wiele nazw, a niektóre naprawdę zabawne. Jak "owadzi czołg", prawda?

Turkucie, choć mają taką przyjemną i słodką dla ucha nazwę, naprawdę potrafią zaszkodzić przyrodzie. Gdyby nie to, że swoimi silnymi odnóżami kopią spore tunele i powodują straty w produkcji szkółkarskiej mógłby się nawet ze szkółkarzem polubić - piszą pół żartem, a pół serio leśnicy. I faktycznie, coś w tym musi być.

W Polsce spotykany jest od nizin po rejony górzyste, w zasadzie wszędzie tam, gdzie ma się czym żywić. Nie był wykazany jedynie w rejonie Wzgórz Trzebnickich, Sudetów Zachodnich, Kotliny Nowotarskiej oraz Tatr, gdzie klimat jest zbyt surowy dla sympatycznego turkucia. Dawniej w Polsce był gatunkiem pospolitym, ale to się zmieniło.

Polacy znają go z wierszyków czy fraszek, budzi nieodmiennie sympatię.

Piękny robal, miałem z trzy za młodego - wspomina pan Norbert.
Interesujący, byle trzymał się z dala od mojego ogrodu - mówi pani Danuta.
Dobra przynęta na suma - pochwalił się pan Dariusz swoim sekretem.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Turkuć podjadek - co to za owad i gdzie występuje?

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów występujących w Polsce. Dobrze przystosowany do życia w ziemi, gdzie spędza większość czasu. Uwielbia środowiska wilgotne: torfowiska, bagna, podmokłe łąki, a także rowy, zagony, ogrody, pola uprawne i sady. Jest powszechnie uważany za szkodnika upraw rolnych, ogrodniczych i leśnych.

Co by nie mówić i jakby nie określać – turkuć robi wrażenie!

Jako gatunek pospolity, był uważany za szkodnika, ponieważ może wyrządzać szkody w ogrodach, inspektach, uprawach roślin okopowych i szkółkach. Jego liczebność spadła prawdopodobnie na skutek zatrucia gleb w Polsce. Obecnie nie ma większego znaczenia w uprawach, dość rzadko można go spotkać. Ale każda okazja, by go podziwiać, jest naprawdę godna poświęcenia odrobiny czasu.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić