Tętniak mózgu
To choroba naczyń mózgu nazywana również tętniakiem wewnątrzczaszkowym. Przyczynami powstania tego schorzenia mogą być: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, stany zapalne w ścianach naczyń mózgowych oraz nieprawidłowości rozwojowe w okolicy koła tętniczego mózgu.
Tętniak mózgu zazwyczaj rozwija się bezobjawowo, więc chory nie ma pojęcia o jego istnieniu. Jeżeli już wystąpią jakieś symptomy to są nimi: bóle głowy, problemy ze wzrokiem, opadająca powieka i rozszerzenie jednej źrenicy. Niezdiagnozowany tętniak pęka powodując silny ból i obfity krwotok, który może doprowadzić do śmierci.
Tętniak aorty brzusznej i piersiowej
Ten tętniak również długo nie daje o sobie znać, a jego główną przyczyną jest miażdżyca. Może rozwinąć się również na skutek urazu. Pozostałe powody to zespół Marfana, choroba Takayasu, kiła albo sepsa. Objawami są m. in.: silne bóle, kaszel, duszności, krwioplucie lub ostre niedokrwienie kończyn dolnych, nerek i jelita.
Czytaj też: Chciał być jak Popeye. Walczy o życie
Tętniak serca
Przyczyną powstania tętniaka serca są rozległe zawały i ich powikłania. Jego symptomy to: osłabienie, suchy kaszel, obrzęki i duszności.
Tętniak pnia tętnicy płucnej
Jest to bardzo rzadki rodzaj tętniaka, którego przyczyną jest choroba naczyń płucnych. Symptomami w tym przypadku są: kaszel, duszności, nietolerancja wysiłku, krwioplucie oraz osłabienie.
Tętniak tętnicy podkolanowej
Ta tętnicy podkolanowej jest zazwyczaj efektem występowania zakrzepicy obwodowej. Mogą powodować go także infekcje, urazy i wady wrodzone. Do objawów zaliczyć możemy zapalenie żył głębokich, obrzęki na stopach oraz udach.
Tętniak tętnicy udowej
Powstaje w wyniku zmian zwyrodnieniowych w tętnicy udowej lub zabiegów rekonstrukcyjnych. Ten guz powoduje bóle i możemy wyczuć go, dotykając palcem.
Zobacz też: Będzie kaucja na butelki, a zwrot możliwy bez paragonu. Przedsiębiorcy komentują
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.