Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak | 

Chomiki naprawdę żyją na wolności w Polsce. Gdzie możemy je spotkać?

15

Być może nie wszyscy wiedzą, że chomiki mogą żyć w środowisku naturalnym w Polsce. Występują także w naszym kraju i co najciekawsze, są największe i najbardziej kolorowe spośród wszystkich gatunków. Gdzie możemy je spotkać? Będziecie zaskoczeni, ale żyją na Dolnym i Górnym Śląsku oraz w Małopolsce.

Chomiki naprawdę żyją na wolności w Polsce. Gdzie możemy je spotkać?
Chomiki europejskie żyją na wolności, także na terenie Polski (Wikimedia Commons, Herbert Saurugg)

Chomik europejski, zwany również skrzotkiem, reckiem albo psem polnym jest niewielkich rozmiarów, a jego waga osiąga do 1 kg. Ma bardzo barwną sierść, która przyjmuje odcienie od żółtobrunatnego, przez rudy, po nawet czerwony. Charakteryzuje się czarnym brzuchem i białymi plamkami w okolicach pyszczka.

Prowadzi głównie nocny tryb życia, dlatego tak ciężko go spotkać w środowisku naturalnym. Większość czasu spędza w norach znajdujących się najczęściej w okolicach pól uprawnych. Żywi się ziarnami zbóż i pędami roślin.

Zwierzę często jest nazywane chomikiem bojowym. Dlaczego? Otóż w sytuacji zagrożenia staje na tylnych łapkach, pokazuje brzuch, nadyma torby policzkowe i zaczyna syczeć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chomik europejski

Populacja chomika europejskiego na terenie Europy drastycznie spada. Przyczyniają się do tego zmiany klimatyczne, ale również działalność człowieka, gdyż przez bardzo długi czas gatunek ten był uważany za szkodnika.

W 1999 roku objęto go ochroną w ramach Konwencji Berneńskiej i Dyrektywy Siedliskowej Unii Europejskiej. Również Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznała gatunek za krytycznie zagrożony.

W ciągu ostatnich 40 lat obszar występowania gryzonia zmniejszył się aż o 75 proc. Na terenie Polski chomiki europejskie możemy spotkać na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Górnym Śląsku.

Zmiany klimatyczne również przyczyniają się do spadku populacji tych zwierząt. Wyższe temperatury zimą sprawiają, że często wybudzają się one z hibernacji, przez co zgromadzone przez nie zapasy ulegają szybkiemu wyczerpaniu.

Naukowcy alarmują, że populacja chomika europejskiego w Polsce może wyginąć już w ciągu najbliższych dwóch, trzech dekad.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić