Dokładnie 300 zł wsparcia wypłacane jest w ramach świadczenia "Dobry Start". Jest to program, którego cel to odciążenie rodziców i opiekunów w trakcie przygotowań dziecka do nadchodzącego roku szkolnego.
Na wsparcie mogą liczyć rodzice oraz opiekunowie pociech w wieku szkolnym. Nie ma różnicy, czy dziecko uczęszcza do podstawówki, czy szkoły średniej. "Dobry Start" obejmuje uczące się dzieci do 20. roku życia (lub do 24 lat, w przypadku niepełnosprawnych uczniów).
Pieniądze nie są wypłacane z automatu. By ich nie stracić, złożyć należy odpowiedni wniosek. Im szybciej, tym lepiej. Dopełnienie formalności w lipcu i sierpniu oznaczać będzie wypłatę środków już we wrześniu. Jeżeli ktoś będzie zwlekać z przesłaniem wniosku, wtedy przelew trafi na konto dopiero w październiku lub listopadzie.
"Dobry Start". Jak złożyć wniosek o 300 zł?
Na gov.pl podkreślono, że wniosek może złożyć "matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka)".
Nabór wniosków o wsparcie w ramach "Dobrego Startu" ruszył 1 lipca 2022 roku. Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków, a także wypłatą świadczenia, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wnioski o świadczenie "Dobry Start" można składać do ZUS-u tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazane konto bankowe - podkreślono w rządkowym komunikacie.
Wnioski online można składać od 1 lipca do 30 listopada przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną bądź portal PUE ZUS.
Czytaj także: Shinzo Abe nie żyje. Były premier Japonii miał 67 lat
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.