H5N6 jest uważany za rzadki szczep ptasiej grypy. Naukowców niepokoi jednak wyraźny wzrost zakażeń u ludzi: jedna trzecia wszystkich przypadków zachorowań została zgłoszona w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Połowa ze wszystkich 47 znanych przypadków u ludzi została zgłoszona w ciągu ostatniego roku.
WHO zaniepokojone. Rzadki szczep ptasiej grypy atakuje coraz częściej
Pilnie potrzebny jest szerszy nadzór geograficzny w obszarach dotkniętych chorobą i pobliskich terenach, aby lepiej zrozumieć zagrożenie i niedawny wzrost rozprzestrzeniania się H5N6 na ludzi – podkreślił rzecznik WHO cytowany przez "The Telegraph".
Chińskie Centrum Kontroli Chorób śledziło rozprzestrzenianie się śmiertelnego szczepu i w zeszłym miesiącu poinformowało o dwóch nowych przypadkach w Guangxi między lutym a lipcem. Chińscy naukowcy podkreślili, że geograficzne rozprzestrzenianie się i różnorodność wirusa "stanowią poważne zagrożenie dla przemysłu drobiowego i zdrowia ludzi".
Czytaj też: Chiny. Rzadki szczep ptasiej grypy u człowieka
Nasilający się trend zakażeń wirusem ptasiej grypy u ludzi stał się ważnym problemem zdrowia publicznego, którego nie można zignorować. Wirus ewoluuje i potrzebny jest większy nadzór nad lekoopornymi szczepami i nowymi wariantami – uważają chińscy naukowcy.
Należy jednak podkreślić, że ogólna liczba przypadków pozostaje niska i nie ma dowodów na przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka. Zarazić można się jedynie przez kontakt z zakażonym zwierzęciem. Jednak wskaźnik śmiertelności H5N6 jest wysoki: może powodować poważną chorobę u ludzi w każdym wieku i zabija około połowę zarażonych.