W nocy z soboty na niedzielę (z 23 na 24 marca) niebo nad Polską rozświetliła zorza polarna. Niestety ze względu na deszczowe chmury, można ją było podziwiać wyłącznie w kilku regionach kraju. Na szczęście okazuje się, że na drugą szansę od losu nie trzeba będzie długo czekać. Zdaniem ekspertów, niezwykły spektakl może powtórzyć się już tej nocy. Co więcej, specjaliści twierdzą, że możemy być świadkami najlepszego pokazu zorzy polarnej od lat!
– Jeśli marzy Wam się zobaczenie zorzy polarnej, to najbliższej nocy możecie mieć na to najlepszą szansę – przekazał w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, astronom prowadzący profil "Z głową w gwiazdach".
Większość prognoz jest zgodna: szykuje się burza magnetyczna przynajmniej skali G3. Przynajmniej! A my nawet takiej w tym roku (tej zimy) jeszcze nie mieliśmy! To mogą być jedne z najlepszych warunków pogody kosmicznej od wielu lat, a okolica równonocy wiosennej sprzyjają takim zdarzeniom – poinformował Wójcicki.
O możliwości zaobserwowania dzisiaj zorzy polarnej nad Polską za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak dowiadujemy się z zamieszczonego niedawno komentarza, "sytuacja jest dynamiczna i wszystko zależy od zachmurzenia. Według IMGW, obecnie indeks Kp wynosi 6 (w Polsce zorzę polarną można obserwować, gdy indeks wynosi przynajmniej 6 - red.).
Uwaga, aktualizacja z naszego Centrum Prognoz Heliofizycznych! Burza geomagnetyczna osiągnęła poziom G4 w pięciostopniowej skali. Mogą wystąpić problemy z sieciami energetycznymi. Możliwe problemy ze śledzeniem satelitów na orbicie Ziemi. Zorze polarne mogą wystąpić na całym obszarze Polski - czytamy w komunikacie Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Gdzie obserwować zorzę?
Poprzedniej nocy warunki atmosferyczne nie wszędzie były odpowiednie do obserwacji. Jak będzie tej nocy?
By zobaczyć zorzę, najlepiej przebywać z dala od jasnych rejonów miasta i sztucznych świateł, które utrudniają, a nawet - uniemożliwiają obserwację nieba. Warto wybrać teren z odsłoniętym widokiem na północ, bez drzew lub innych przeszkód. Eksperci przypominają też, że najlepiej na bieżąco śledzić komunikaty oraz alerty zorzowe.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.