Składniki odżywcze siemienia lnianego
Siemię lniane jest prawdziwą kopalnią składników odżywczych. Zawiera błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3, które są kluczowe dla zdrowia serca i mózgu, a także lignany — fitoestrogeny o silnych właściwościach przeciwutleniających. Jest również bogate w witaminy (kwas foliowy, witaminy z grupy B, witamina C, E i K) oraz w minerały, w tym magnez, fosfor, potas, miedź, wapn, selen i cynk.
Wpływ siemienia lnianego na zdrowie
Wysoka zawartość błonnika zawartego w siemieniu lnianym pomaga regulować pracę układu pokarmowego, zapobiegając zaparciom, wspierając zdrową florę bakteryjną jelit i proces utraty wagi. Lignany w siemieniu lnianym mogą pomóc w zapobieganiu niektórym typom raka, w tym rakowi piersi i prostaty, a tłuszcze omega-3 są niezbędne dla zdrowia mózgu i serca.
Siemię lniane może również pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru i cholesterolu we krwi, a także wzmocnić włosy, skórę i paznokcie.
Kiedy pić siemię lniane?
Ciekawym aspektem siemienia lnianego jest jego działanie w zależności od pory dnia, w której jest spożywane. Wypicie naparu z siemienia lnianego rano — na czczo — może pomóc w oczyszczeniu układu pokarmowego, poprawić trawienie, zniwelować bóle żołądka, zgagę, refluks, nadkwasotę, wrzody i nadżerki oraz dostarczyć energii na cały dzień.
Spożywanie siemienia lnianego wieczorem może natomiast działać łagodząco, wpłynąć na poprawę jakości snu (dzięki zawartości tryptofanu), poprawić samopoczucie oraz zapewnić uczucie sytości, które pozwoli ograniczyć wieczorne podjadanie.
Jak przygotować siemię lniane?
Najprostszym sposobem na przygotowanie siemienia lnianego jest stworzenie z niego kisielu. Wystarczy dodać jedną łyżkę ziaren do szklanki gorącej wody i pozostawić do napęcznienia przez około 10-15 minut. Po tym czasie napój jest gotowy do wypicia.
Warto jednak pamiętać, że ten sposób spożywania siemienia lnianego dostarcza wielu składników odżywczych, ale rezygnacja ze zmielenia ziaren i/lub zalanie ich zbyt gorącą wodą sprawia, że kwasów tłuszczowych omega-3 wśród nich nie będzie.
Jeśli więc zależy nam na dostarczeniu tego składnika, powinniśmy zmielić ziarna i dodać je do napoju lub potrawy (np. owsianki), której temperatura wynosi poniżej 40 stopni Celsjusza. Ziarna powinny być zmielone tuż przed spożyciem — nie warto więc kupować siemienia, które jest już zmielone.
Niezależnie od wybranego sposobu i pory dnia, siemię lniane jest doskonałym sposobem na wzmocnienie zdrowia i polepszenie jakości życia!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.