Kasztany jadalne kojarzą nam się głównie z Francją, bo to właśnie Francuzi uwielbiają robić z nich słodkie kremu, zapiekanki czy nalewki. I chociaż są one dostępne również w Polsce, to nie są chętnie wykorzystywane, a to niestety ogromny błąd, bo jadalne kasztany mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych.
W dodatku nie zawierają glutenu, dlatego wypieki z dodatkiem samych kasztanów czy mąki kasztanowej będą doskonałą alternatywą dla osób, u których stwierdzono celiakię.
Kasztany jadalne pochodzą z obszaru śródziemnomorskiego, ze specjalnej odmiany drzewa – Castanea sativa. Można je jednak już spotkać w Polsce – głównie w ogrodach i parkach na Dolnym Śląsku oraz Pomorzu Zachodnim.
O ich cennych właściwościach wiedzieli już starożytni mnisi, którzy wykorzystywali jadalne kasztany do przygotowania leczniczej nalewki. Aby odtworzyć ich przepis wystarczy, że umyjesz, ugotujesz i obierzesz kasztany (pół kilograma), poszukujesz je lub zmiażdżysz, a następnie zasypiesz cukrem (jedna szklanka). Słoik z kasztanami i cukrem odstaw na 14 dni, ale pamiętaj, by codziennie nim wstrząsnąć. Po tym czasie do słoika wlej dwie szklanki spirytusu oraz jedną szklankę wódki. Wszystko mocno wymieszaj. Słój z miksturą odstaw na przynajmniej miesiąc. Po tym czasie nalewkę przecedź przez gazę i wlej do wyparzonych butelek. Profilaktycznie pij łyżeczkę dziennie, najlepiej po ostatnim posiłku.
W jadalnych kasztanach znajdziemy cenne witaminy z grupy B, które wpływają pozytywnie na działanie układu nerwowego. Nalewka na ich bazie wzmacnia też odporność.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mnisi polecali ją osobom z wysokim ciśnieniem, zestresowanym oraz mającym problemy ze snem. Co ciekawe nalewka z kasztanów uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne. Zapobiega obrzękom, chroni przed zakrzepicą i powstawaniem pajączków.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.