Bogdan Kicka| 

Pracowała za najniższą krajową przez 20 lat. Tyle dostanie emerytury

245

Mimo że dłuższa praca równa się wyższemu świadczeniu, wielu polskich seniorów przechodzi na spoczynek już po osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat, jeśli są kobietami, i 65 lat, jeśli są mężczyznami. Jaką wysokość emerytury można otrzymać po 20 latach pracy za minimalną krajową? Odpowiadamy.

Pracowała za najniższą krajową przez 20 lat. Tyle dostanie emerytury
Emerytura po 20 latach pracy. (Adobe Stock)

Polski system emerytalny opiera się na kilku filarach, z których główny to Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Emerytura z ZUS jest wyliczana na podstawie skomplikowanego wzoru, który uwzględnia między innymi sumę zgromadzonych składek oraz prognozowaną długość życia po przejściu na emeryturę. Zasadniczo, im dłuższy staż pracy i wyższe zarobki, tym wyższa będzie emerytura.

Pracownicy z 20-letnim stażem mogą spodziewać się emerytury, która będzie odzwierciedlać ich składki zgromadzone przez te lata. Ważne jest jednak, że 20 lat pracy to najniższy okres wymagany do nabycia prawa do minimalnej emerytury, a kwota, którą otrzymają, może być znacznie niższa niż w przypadku osób z dłuższym stażem pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wnuki nazistów o dziadkach. "Moja babcia była zagorzałą nazistką"

Emerytura po 20 latach pracy za najniższą krajową

W Polsce, kobiety i mężczyźni, którzy przechodzą na emeryturę po dwudziestu latach pracy, mogą oczekiwać znacząco różnych świadczeń.

W przypadku kobiet, które osiągają wiek emerytalny 60 lat z dwudziestoletnim stażem pracy, przewidziane świadczenia są często ograniczone do minimum emerytalnego. Obecna minimalna emerytura wynosi 1780,96 zł. To kwota, która ma zapewnić podstawowe potrzeby życiowe dla tych, które zarabiały najniższą krajową przez cały okres zatrudnienia.

Sytuacja mężczyzn, którzy osiągają wiek emerytalny 65 lat z takim samym stażem pracy, jest jeszcze mniej optymistyczna. Nie spełniają oni wymogu 25 lat pracy potrzebnego do otrzymania minimalnej emerytury gwarantowanej przez państwo. W konsekwencji, wysokość ich emerytury będzie zależała od wartości składek zgromadzonych na ich kontach emerytalnych. Takie świadczenie będzie proporcjonalne do wpłacanych kwot, co oznacza, że emerytura może być niższa niż minimalna, jeśli przez większość okresu zarobki były na niskim poziomie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić