Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ustaliła tożsamość czterech kolejnych żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, którzy w nieludzki sposób traktowali ludność cywilną w Buczy w obwodzie kijowskim. Są to sierżanci Piotr Daniłow, Denis Jerenkow, szeregowy Władisław Osipow oraz podpułkownik Andrij Jermyszko.
Torturowali ukraińską rodzinę
Na początku marca 2022 r. żołnierze ci przebywali w ramach "zadań" 64. Oddzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych 35. Armii Połączonych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terenie Buczy. Ukraińskim służbom udało się ustalić, że brutalnie torturowali miejscową rodzinę.
Z danych SBU wynika, że rosyjscy najeźdźcy włamali się do domu mieszkańców Buczy i za pomocą gróźb próbowali uzyskać informacje o położeniu wojsk ukraińskich. Szybko zorientowali się, że członkowie rodziny mają wyraźnie proukraińskie stanowisko, dlatego zablokowali ich w domu.
Ukraińcom udało się uratować
Grożąc bronią, Rosjanie długo torturowali rodzinę, domagali się podania adresów patriotów z Ukrainy i żołnierzy w Buczy. Później Rosjanie wyprowadzili właściciela na podwórko, rozebrali go, powalili na ziemię i zaczęli kopać.
A kiedy tortury nie przyniosły pożądanego rezultatu, postanowili rozstrzelać mężczyznę. Na szczęście udało mu się uciec.
Następnie Rosjanie "zabrali się" do torturowania żony: zagrozili, że ją okaleczą i zabiją, aby ujawniła miejsce pobytu męża. Pomimo przemocy fizycznej i presji moralnej, kobieta wytrzymała i ostatecznie najeźdźcy opuścili jej dom.
Żołnierze przebywają obecnie na terenie Rosji, dlatego zostali powiadomieni o popełnieniu przestępstw zaocznie. Za złamanie prawa wojny grozi im dożywocie.
Zamordowano ponad 1,5 tys. cywilów
Według policyjnych danych, tylko w obwodzie kijowskim najeźdźcy zabili ponad 1,5 tys. cywilów. Najwięcej zbrodni popełniono w rejonie buczańskim, gdzie zamordowano ponad 1,1 tys. osób. OBWE upubliczniło raport, w którym podano dowody na to, że siły rosyjskie dokonały "ukierunkowanych, zorganizowanych zabójstw cywilów w Buczy".
Ponadto raport udokumentował przypadki wykorzystywania ukraińskich cywilów jako "żywych tarcz", zmuszania ich do walki u boku Rosjan przeciwko własnemu krajowi w toczącej się wojnie i przesiedlania do Rosji bez ich zgody. Rosyjscy żołnierze użyli ponad 300 ukraińskich cywilów jako żywych tarcz i trzymali ich w niewoli przez 25 dni w marcu br.