Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 
aktualizacja 

Oszukali cały świat. Podawali się za Amerykanów

To historia jak z hollywoodzkiego filmu. W 2010 roku grupa rosyjskich szpiegów została aresztowana. FBI zatrzymało ich po prawie 20 latach infiltracji amerykańskich dzielnic i zbierania informacji w ramach nielegalnego programu.

Oszukali cały świat. Podawali się za Amerykanów
Paszporty Cynthii i Richarda (FBI)

Zachowywali się jak typowa amerykańska rodzina. Co środę wystawiali śmieci, uśmiechając się do sąsiadów. Odbierali pociechy ze szkoły, żartowali.

Ten świat okazał się być jednak iluzją. Złapana w 2010 roku przez FBI para okazała się być częścią rosyjskiej siatki szpiegowskiej. Infiltrowali podmiejskie społeczeństwa i zbierali informacje, które Moskwa może wykorzystać na swoją korzyść.

Grupa składała się z 10 tajnych rosyjskich agentów. Przybierali fałszywą tożsamość, aby wjechać do Stanów Zjednoczonych i osiedlić się w niektórych z najbardziej bezpiecznych i zamożnych dzielnic kraju. Nierzadko zdarzało się, że ci "nielegalni Amerykanie" mieli dzieci, co sprawiało, że stawali się jeszcze bardziej wiarygodni.

Amerykański sen

Jedną z takich par była Cynthia i Richard Murphy. Przenieśli się do New Jersey w połowie lat 90.

Zostali tam wysłani po latach szkolenia w osławionej rosyjskiej szkole szpiegowskiej "The Institute". Naprawdę nazywali się Władimir i Lidija Gurjew.

Według dokumentów sądowych Cynthia - żywicielka fałszywej amerykańskiej rodziny została przydzielona do zbierania informacji na temat wydziału Uniwersytetu Columbia. Był to czas, kiedy młoda kobieta tam studiowała.

Po ukończeniu studiów pracowała w firmie księgowej Morea Financial Services na Manhattanie. Miała zarabiać tam 135 tys. dolarów miesięcznie, czyli niemal 600 tys. zł. Nadzorowała również finanse inwestora v filantropa Alana Patricofa, czołowego fundraisera [ specjalisty do spraw pozyskiwania funduszy - przyp.red.] Billa i Hillary Clintonów.

W 2010 roku jednak FBI przerwało tę sielankę. Oprócz nich aresztowano również pozostałych ośmiu szpiegów. Cynthia i Richard zostali wymienieni przez USA na podwójnego agenta Siergieja Skripala i trzech innych obywateli rosyjskich, którzy zostali uwięzieni, trzech z nich za szpiegostwo.

Uwaga funkcjonariuszy została skierowana na Cynthię zaraz po tym, jak Anna Chapman - jedna z najbardziej znanych agentek próbowała uwieść członka gabinetu byłego prezydenta Baracka Obamy. Ten nakłaniał FBI do aresztowania jej.

Rudowłosa piękność z Ukrainy została zatrzymana w Nowym Jorku za szpiegostwo na rzecz Rosji. Deportowano ją 8 lipca 2010 do Rosji na podstawie wymiany więźniów. Do wymiany doszło 9 lipca na lotnisku w Wiedniu. Anna ostatecznie stała się bohaterką narodową w kraju Władimira Putina.

Dzieci "Richarda" i "Cynthii" wróciły do Rosji wraz z nimi. Jeśli zechcą jednak mieszkać w Ameryce, mogą tam wrócić.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić