Jeśli ustawa nie utknie na kolejnych szczeblach (senat, prezydent) to te nowe świadczenia socjalne mają wejść w życie już od marca 2019 roku.
- Chcemy docenić rodziców, którzy wzięli na siebie trud wychowania kilkorga dzieci - tłumaczyła minister Elżbieta Rafalska. - Wspieramy oczywiście matki. Nie zapominamy też o ojcach, którzy z przyczyn losowych podjęli się samotnej opieki nad dziećmi - dodawała.
Nowe świadczenie socjalne, według wstępnych szacunków, może dotyczyć ok. 80 tys. osób w Polsce. Wypłacane będzie przez ZUS lub KRUS po złożeniu odpowiedniego wniosku.
My zaś postanowiliśmy zapytać Polaków, czy popierają tego typu rozwiązanie i czy uznają je za sprawiedliwe. Dawno żadna kwestia nie spowodowała takich podziałów.
Za wprowadzeniem świadczenia jest 48 proc. respondentów, przeciwko - 42 proc. Ciekawie jest też jeśli spojrzymy na ten podział w zależności od sympatii partyjnych. Rozwiązanie to popiera 73 proc. ankietowanych wspierających PiS, przeciwko jest 57 proc. sympatyzujących z PO.
To pęknięcie obserwujemy także analizując nieco inaczej postawione pytanie. 43 proc. badanych wskazało, że jest to "niesprawiedliwe rozwiązanie", zaś 33 proc. były przeciwnego zdania.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Badanie przeprowadzone panelu Ariadna w dniach 25 – 29 stycznia 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1058). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.