*W ciągu zaledwie 48 godzin w La Palmie odnotowano 40 wstrząsów sejsmicznych. * Narodowy Instytut Geografii podaje, że miały one siłę od 1,5 do 2,7 stopni w skali Richtera. Największe z nich zarejestrowano na głębokości 28 km w rejonie parku Cumbre Vieja, gdzie znajduje się największy wulkan w regionie.
Na wyspach nie zdarzają się podobne natężenia wstrząsów. Chociaż nie są one bardzo silne i występują na dużej głębokości, to znacząco różnią się od dotychczasowej aktywności sejsmicznej – powiedziała María José Blanco, dyrektor Narodowego Instytutu Geografii na Wyspach Kanaryjskich.
*Lokalne władze przygotowane są na wypadek ewentualnego wybuchu wulkanu. * Mają gotowe plany ochrony ludności w razie zagrożenia wulkanicznego. W tej chwili powołano też zespół naukowców, który ma się przyjrzeć sytuacji. Przede wszystkim zwiększą liczbę stacji sejsmicznych na La Palmie, które monitorują ruchy wulkaniczne.
*Aktywność sejsmiczna spowodowała na Wyspach Kanaryjskich wielkie poruszenie. * Do badania zjawiska powołano m.in. ekspertów zajmujących się wulkanami. Trzęsienia ziemi występują na bardzo dużej głębokości i nie są odczuwalne przez mieszkańców. Jednak ostatnie tego typu wstrząsy naukowcy odczytywali w 2011 roku na wyspie Hierro. Doprowadziły one do erupcji podwodnego wulkanu na południowym wschodzie wyspy. Ewakuowano wtedy zarówno mieszkańców, jak i turystów. Po erupcji nastąpiło jeszcze 7500 wstrząsów, które trwały przez trzy miesiące - przypomina Express.
La Palma jest wyspą pochodzenia wulkanicznego. Największy wulkan to Cumbre Vieja. Ostatni jego wybuch nastąpił tam w 1971 roku. Od tego czasu wulkan jest uśpiony.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.