Autorzy przepisów o nich zapomnieli. W 2011 r. rodziny mogły zadecydować, czy pieniądze na niepełnosprawne dzieci będą otrzymywać według starej ustawy o opiece społecznej, czy nowej o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Niektóre ze względów finansowych wybrały starą, ale „Rodzina 500 plus” ich nie uwzględnia.
Gdy wchodziła nowa ustawa, zadzwoniła do nas pracownica Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wieliczce i zapytała, co robimy. Powiedziała, że korzystniejsze jest dla Marcina pozostanie przy starej ustawie. Więc zostaliśmy – czytamy w Gazecie Wyborczej wypowiedź Anny Ignac, matki zastępczej głęboko upośledzonego Marcina.
Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie odmawiają pominiętym rodzinom świadczeń. Jedenaście rodzin z Wieliczki, którym nie wypłacono pieniędzy, skierowało sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Instytucja poprała stanowisko PCPR.
Kolegium podziela stanowisko organu I instancji, że w tym przypadku świadczenie to [500 plus] nie przysługuje. Z akt sprawy wynika bowiem, że [rodzina] otrzymuje świadczenie na pokrycie kosztów pobytu dziecka przebywającego w rodzinie zastępczej w oparciu o przepisy ustawy o pomocy społecznej. (...) Przepis ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci jednoznacznie stanowi, że świadczenie wychowawcze przysługuje jedynie rodzinom, które otrzymują pomoc na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. (...) Decyzja niniejsza jest ostateczna – SKO uzasadniło swoją decyzję.
Problem zostanie przeanalizowany najwcześniej w kwietniu. Według ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej pieniądze należą się wszystkim rodzinom, niezależnie od wybranej ustawy, ale sprawie będzie mogło przyjrzeć się dopiero rok po wprowadzeniu „Rodziny 500 plus”. Niektórzy rodzice nie chcą tyle czekać i skierowali już skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Autor: Paulina Kwiatkowska
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.