Palmy są symbolem odradzającego się życia. W tradycji Kościoła oznaczają mękę, ale jednocześnie zmartwychwstanie Jezusa, a także nieśmiertelność duszy. To wyraz hołdu dla Zbawiciela. Dodatkowo w tradycji ludowej są symbolem sił witalnych przyrody. Oznaczają coroczną odnowę roślin; zapowiedź ich ponownego kwitnienia i owocowania.
Obchodom Niedzieli Palmowej towarzyszą procesje. To na pamiątkę przyjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Wówczas tłum powitał go, rzucając mu pod nogi liście palmy. Zwyczaj ten był żywy już w IV w. Święcenie zielonych gałązek wprowadzono do liturgii w XI w.
W Polsce palmy najczęściej robi się z gałązek wierzbowych. Warto przystroić je bibułą czy suszonymi kwiatami. Znane są też kolorowe palmy misternie zrobione z wysuszonych roślin. Ogromne, pracochłonne palmy robi się na Kurpiach, w miejscowościach Lipniki i Łyse. Tam co roku organizuje się zawody na najdłuższą i najpiękniejszą palmę wielkanocną.
Poświęcone palmy powinno się przechowywać do następnego roku. Według wierzeń ludowych mają one niezwykłe właściwości. Chronią przed niszczycielską siłą żywiołów, np. pożarem czy powodzią, a także przed chorobami ludzi i zwierząt.
*Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. *To czas kończący Wielki Post, w którym wierni kontemplują mękę i śmierć Chrystusa. Zwieńczeniem tego szczególnego dla każdego katolika okresu jest Wielkanoc, która następuje równo 7 dni po Niedzieli Palmowej.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.