Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aleksander Sławiński | 

Alarmujący stan w Bałtyku. Naukowcy oceniają, ile lat potrzeba na regenerację mórz i oceanów

19

Według międzynarodowego zespołu naukowców, podjęcie odpowiednich wysiłków może umożliwić nam regenerację stanu oceanów do 2050 roku. Będzie to jednak wymagało niemałego wysiłku i poświęceń.

Zniszczona rafa koralowa
Zniszczona rafa koralowa (Shutterstock.com)

Stan światowych oceanów jest z roku na rok coraz gorszy. Rocznie do oceanu trafiają miliony ton plastiku i innych zanieczyszczeń niszczone są siedliska ryb a destrukcja linii brzegowych i raf koralowych destabilizuje całe morskie ekosystemy. Jednak według artykułu opublikowanego w czasopiśmie "Nature", proces ten można odwrócić.

Międzynarodowy zespół naukowców, z uniwersytetów m.in. z Niemiec, Arabii Saudyjskiej, Chile i USA, przedstawił wnioski według, których wdrożenie na całym świecie planów zrównoważanego rozwoju mogłoby przywrócić oceany do stanu w jakim znajdowały się jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Jak twierdzą autorzy badania, kluczowymi elementami przywracania wszechoceanu do prawidłowej kondycji jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i produkowanych śmieci, zmiana metod połowu ryb, czy objęcie dużych połaci wód ścisłą ochroną. Wszystko to będzie kosztować miliardy dolarów rocznie, lecz, według naukowców, zyski z tego będą dziesiątki razy większe.

Globalne ocieplenie

Zaburzenia w morskim ekosystemie - np. zmiana biegu prądów oceanicznych, z powodu topnienia lodowców - napędza zmiany klimatu i odpowiada za wiele katastrof naturalnych długotrwałych susz, powodzi i huraganów. Dbałość o morską faunę - np. namorzyny i słone mokradła może pomóc powstrzymać efekt cieplarniany. Według badań rośliny te mają niezwykłą zdolność pochłaniania dwutlenku węgla.

Okienko, w którym możemy zapewnić naszym wnukom zdrowy ocean zamyka się. Mamy jednak wiedzę by to zrobić - twierdzi kierujący zespołem badaczy Carlos Duarte z saudyjskiego uniwersytetu im. Króla Abdullaha - Jeśli tego nie zrobimy, skażemy naszych potomków na życie pośród oceanów, które nie będą mogły zaspokoić ich potrzeb.

Zobacz także: Oceany przyspieszają. Eksperci o kolejnych skutkach globalnego ocieplenia

Niszczenie łowisk

Jednym z ważniejszych wyzwań jest zatrzymanie procesu przeławiania. Współczesne rybołówstwo kierując się zasadą największego zysku, niszczy naturalne środowiska morskich istot, które w następnych latach nie są już w stanie się odradzać.

Zbyt obfite połowy w jednym roku, prowadzone bardzo destrukcyjnymi metodami, sprawiają, że w następnych latach całe obszary oceanu są właściwie spustoszone. O ile międzynarodowe korporacje mogą przenieść się gdzie indziej, to dla lokalnych rybaków oznacza to brak dostępu do żywności, którą pozyskiwali z morza. Tak jest np. na Karaibach, gdzie wielkie firmy doprowadzają do ginięcia raf koralowych, będących siedliskiem dla niezliczonych gatunków ryb.

Jednym z najważniejszych sygnałów, które wysyłamy jest - jeśli przestaniecie wymordowywać istoty morskie, to po jakimś czasie powrócą. To ma sens ekonomiczny, związany z naszym dobrostanem i, oczywiście, z ekologią - mówił "Guardianowi" współautor badania, Callum Roberts z uniwersytetu w Yorku, w Wielkiej Brytanii i dodaje, że najgorsza sytuacja panuje m.in. na Morzu Śródziemnym, Bałtyku, czy w Zatoce Meksykańskiej, które są "właściwie wielkimi sieciami rybackimi".

Niszczenie podwodnego życia zaburza całą stabilność środowiskową, której skutki są nieraz katastrofalne. Badacze twierdzą jednak, że mamy przykłady ochrony fragmentów oceanu, które zakończyły się sukcesem. Tak było np. z projektem ratowania siedlisk ostryg na szkockiej wyspie Arran. Ostrygi mają wielkie zdolności oczyszczania wody. Dzięki stworzeniu obszaru ochronnego, populacja tych mięczaków bardzo się zwiększyła, co przyczyniło się np. do zwiększenia dostępności ryb.

Stworzenie takiego projektu w skali całego świata (badacze wzywają do objęcia ochroną 1/3 powierzchni oceanów), będzie jednak niewyobrażalnie trudniejszym wyzwaniem.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Sojusz PiS z Konfederacją? Zaskakujące wyniki badań
Max Verstappen mistrzem świata Formuły 1. Dokonał tego po raz czwarty
Tak będzie wyglądać McDonald's w 2050 roku? Koreanka pokazała nagranie
Lepiej tego nie rób. Mandat i punkty karne murowane
Niecodzienne sceny w brazylijskim zoo. Wskoczył do stawu z hipopotamami
Europejski kraj ostrzega przed komarami. Przenoszą choroby tropikalne
Julia Szeremeta wraca na ring. Zawalczy o mistrzostwo
Trump wybrał kolejną współpracowniczkę. Ma zostać sekretarzem rolnictwa
Mija 130 lat od przełomowego wynalazku Kazimierza Prószyńskiego
Śmierć policjanta podczas interwencji. Sprawę bada specjalny zespół
Nowe logo na kaskach norweskich skoczków. Amnesty International grzmi
Wyniki Lotto 23.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić