Majątek Mordaszowa wart jest 15,7 mld USD. Agencja Bloomberg podała, że powiększył się on w ciągu ostatnich dni aż o 126,3 mln dolarów. To skutek 18-procentowego wzrostu cen akcji Siewierstali. Dzięki temu Rosjanin znalazł się na czele listy rosyjskich miliarderów, a jednocześnie jest obecnie 49. najbogatszym człowiekiem na świecie.
Najbogatszy Rosjanin angażuje się również w turystykę. W skład jego majątku wchodzi 26% akcji największego operatora turystycznego Europy, koncernu TUI AG. Mordaszow wchodzi w skład rosyjsko-niemieckiego zespołu ds. współpracy biznesowej. W 2012 r. został pierwszym Rosjaninem, który kiedykolwiek przewodniczył radzie dyrektorów Światowej Asocjacji Producentów Stali.
Zaczynał w branży hutniczej. Jego ojciec był inżynierem w hucie stali w Czerepowcach. Tam stawiał pierwsze zawodowe kroki po studiach politechnicznych w Leningradzie. W 1989 r. odbył półroczny staż w austriackiej hucie, dzięki czemu poznał różnice między rosyjską a zachodnią techniką produkcji stali. Trzy lata później został dyrektorem kombinatu.
Mordaszow wzbogacił się na rosyjskiej prywatyzacji. Mając 27 lat, założył firmę Siewierstal-invest. Stał się wtedy właścicielem 76% jej akcji. Na początku lat dwutysięcznych kupił kilka amerykańskich hut stali, które sprzedano w czasie kryzysu.
Mordaszow miał burzliwe życie osobiste. W 2002 r. jego była żona opowiedziała w liście otwartym "Do wszystkich kobiet" o porzuceniu jej oraz ich syna przez miliardera i ograniczeniu dostępu do majątku. Pierwotnie wygrała nawet sprawę majątkową, jednak koneksje przedsiębiorcy okazały się zbyt silne. Sąd nakazał jej potem zapłacenie 213 mln rubli, których naturalnie nie miała. Sędzia, która wydała pierwszy korzystny dla Mordaszowej wyrok, w krótkim czasie została pozbawiona uprawnień do wykonywania zawodu.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.