Badania prowadzone były na osobach uzależnionych. Sprawdzono, jak zmieniał się ich mózg po tym, jak całkowicie odstawili alkohol – podaje serwis medicalnewstoday.com.
Uszkodzenia mózgu utrzymywały się nawet 6 tygodni po odstawieniu alkoholu. Naukowcy z Instytutu Neurologii Hiszpańskiej Narodowej Rady Badań Naukowych oraz ich współpracownik z niemieckiego Centralnego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Mannheim byli zaskoczeni wynikami.
Ważnym aspektem naszego badania jest to, że uczestniczący w nim pacjenci brali udział w klinicznym programie detoksykacji, więc byli cały czas pod kontrolą. To dawało gwarancję, że nie pili oni alkoholu. Faza abstynencji mogła być więc dokładnie obserwowana – powiedziała kierująca projektem dr Santiago Canals.
Zmiany zachodzą w konkretnych obszarach mózgu. Alkohol ma negatywny wpływ na prawą półkulę i przednich częściach mózgu, m.in. w spoidle wielkim, które odpowiada za komunikację pomiędzy półkulami. Uszkadza też przede wszystkim istotę białą, która ma istotny udział np. podczas uczenia się i poznawania nowych rzeczy.
Badanie Hiszpanów i Niemca zaprzeczyło wynikom poprzedniej analizy. Wcześniejsze badania wykazały, że mózg zaczyna się regenerować już w momencie, gdy przechodzi się w stan abstynencji.
_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.