Pentagon pozwolił armii amerykańskiej, aby uzbroić się w amunicję kasetową. To rodzaj broni, który jest zakazany przez 102 kraje. Główny powód zakazu, to obawy o olbrzymie szkody, które mogą wyrządzić cywilom.
*Większość amerykańskiej amunicji przygotowana jest na ewentualną wojnę z Koreą Północną. *Zgodnie z zawartym w 2008 roku porozumieniem z Koreą Południową, Pentagon przetrzymuje u azjatyckiego sojusznika, ponad 1,5 miliona amunicji kasetowej, czyli ok. 90 mln mini-bomb - podaje New York Times.
Działanie amunicji kasetowej polega na tym, że zawiera ona szeroką gamę rakiet, bomb i pocisków, które rozpraszają się nad obszarem docelowym, na mniejsze części. Niektóre ładunki mogą wypuścić nawet kilkaset bomb. Większość krajów zakazuje używania amunicji kasetowej. Po pierwsze, tego typu broń zagraża cywilom nawet wtedy, jeśli nie znajdują się w obrębie zamierzonych celów. Po drugie, niektóre – zwłaszcza starsze - pociski nie detonują się prawidłowo. Niewypały mogą eksplodować nawet wiele lat później raniąc głównie przypadkowe osoby.
Ostatnim znanym zastosowaniem amunicji kasetowej przez armię Stanów Zjednoczonych była operacja w Jemenie w 2009 roku. Okręty marynarki wojennej wystrzeliły kilka rakiet przewożących bomby. Celem był obóz szkoleniowy terrorystów, a zdaniem Amerykanów nie ucierpieli cywile. Innego zdania jest organizacja Amnesty International. Według niej zamordowano wtedy 41 osób, w tym 14 kobiet i 21 dzieci. Przedstawiciele organizacji poinformowali również o znalezieniu niewypałów.
Stany Zjednoczone użyły w Jemenie kontrowersyjnej broni pomimo obiecanego rok wcześniej ograniczania się w jej stosowaniu. Za czasów prezydentury George'a W. Busha w 2008 roku sekretarz obrony Robert M. Gates dał Pentagonowi dekadę na wynalezienie bomb kasetowych, których odsetek niewypałów wynosi maksymalnie 1 proc. W przypadku bomb zgromadzonych w Korei Południowej to 20 proc.
Zdaniem polskich władz amunicja kasetowa powoduje "nieakceptowalne skutki humanitarne. Ministerstwo Spraw Zewnętrznych uważa, że "broń bez zdolności samoneutralizacji" powinna być zakazana. Nasze władze uznają jednak prawo innych państw do stosowania nowoczesnej amunicji kasetowej w celach obronnych. Polska nie podpisała konwencji o zakazie użycia tego typu amunicji.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.