*To rekordowa suma w historii UE. * Europejską siedziba Apple znajduje się w Irlandii. Teraz Dublin będzie musiał odzyskać od amerykańskiej korporacji niezapłacone podatki za lata 2003–2014.
Państwa członkowskie nie mogą przyznawać korzyści wybranym przedsiębiorstwom. To sprzeczne z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Dochodzenie Komisji wykazało, że Irlandia przyznała nielegalne korzyści podatkowe Apple, co pozwoliło przedsiębiorstwu na płacenie przez wiele lat niższych podatków niż inne firmy - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.
Dochodzenie trwało prawie trzy lata. Koncentrowało się na dwóch porozumieniach, wynegocjowanych przez Apple i przedstawicieli władz Irlandii w 1991 oraz 2007 r. Dzięki nim firma mogła uniknąć płacenia miliardów dolarów podatków. Jednak według Komisji, dwie indywidualne interpretacje prawa podatkowego "znacznie i w sztuczny sposób" zaniżyły wielkość podatku odprowadzanego przez korporację w tym kraju.
*Mechanizm liczenia podatku od dochodów był bardzo podejrzany. * Efektywna stawka podatkowa, którą od zysków wypracowywanych w Europie płaciło Apple, wynosiła 1 proc. w 2003 r., by spaść w 2014 do 0,005 proc.
By pokazać to w kontekście, od każdego miliona euro zysków firma płaciła 500 euro podatków - podkreślała Vestager.
Apple i władze Irlandii zapowiadają odwołanie. Minister finansów Irlandii Michael Noonan przekonuje, że Apple zapłaciło cały należny podatek w jego kraju i nie korzystało z pomocy państwa.
*Jeśli decyzję Komisji potwierdzi sąd, Apple będzie musiało zapłacić. * Z czerwcowego raportu spółki wynika, że ma ona w gotówce, ekwiwalentach środków pieniężnych i papierach wartościowych 231,5 mld euro.
Autor: Sylwia Owca
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.