Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak | 

Australia dotknięta kataklizmem. Bohaterowie kończą w szpitalu lub kostnicy

73

Australia trawiona jest przez gigantyczne pożary, które pustoszą kraj, zabijają ludzi i zwierzęta. "Znam parę, która odmówiła ucieczki. Chcieli ochronić zwierzęta w schronisku. Wszystkie zginęły, a oni sami są w szpitalu w stanie krytycznym" - relacjonuje dla o2 policjantka ze stanu Wiktoria, z którą rozmawiała Dagmara Smykla.

Australia dotknięta kataklizmem. Bohaterowie kończą w szpitalu lub kostnicy
(Getty Images, Darrian Traynor)

"Czuję, że ludzie wokoło są przerażeni, ale okazują to poprzez wściekłość." Lee Thomson jest funkcjonariuszką Victoria Police, która od tygodni pomaga mieszkańcom płonącego stanu Wiktoria. Wraz z innymi policjantami ewakuuje ludzi z zagrożonych terenów i wspiera strażaków.

Ludzie mają silną wolę pomagania, ale czasami to na nic. Po służbie Lee działa jako wolontariuszka dla fundacji opiekujących się dzikimi zwierzętami. Zaangażowani w takie akcje muszą często wybierać między życiem podopiecznych a swoim własnym. I mimo poświęcenia przegrywają z żywiołem. Jedna z takich historii wryła się Lee w pamięć, w rozmowie wraca do niej kilkakrotnie.

Często australijskie służby nie są w stanie ewakuować z zagrożonych terenów zwierząt.
Często australijskie służby nie są w stanie ewakuować z zagrożonych terenów zwierząt. (Victoria Police)

Znam parę, która prowadziła schronisko dla dzikich zwierząt. Ogień zbliżał się, ale oni nie chcieli uciec, mieli nadzieję, że je ochronią. Schronisko spłonęło doszczętnie, wszystkie zwierzęta zginęły, a para trafiła do szpitala w stanie krytycznym - opowiada Lee w rozmowie z o2.

Zobacz także: Zobacz też: Potężne pożary w Australii

Boimy się, bo to wszystko dzieje się za wcześnie - sezon pożarowy zaczyna się u nas w lutym, więc co będzie dalej? Te pożary utrzymają się jeszcze wiele miesięcy, co do tego nikt nie ma wątpliwości - przewiduje ponuro policjantka.

"Jak na ironię lekkie opady sprawiają, że smród dymu jest jeszcze gorszy". Deszcz, który tak ucieszył całą Australię, jest bardziej symbolicznym pocieszeniem, niż realną pomocą dla trawionych ogniem regionów.

Dzięki niemu sytuacja tak naprawdę się nie polepsza, ale przynajmniej też nie pogarsza. To jakiś początek - przyznaje policjantka, która podkreśla, że najdokuczliwszy jest wszechobecny, gryzący dym.

"Widoczność jest tak fatalna, że nie masz pojęcia, czy w pobliżu są jacyś ludzie. Wciąż rośnie liczba zaginionych" relacjonuje Lee.
"Widoczność jest tak fatalna, że nie masz pojęcia, czy w pobliżu są jacyś ludzie. Wciąż rośnie liczba zaginionych" relacjonuje Lee. (Victoria Police)

Myślałam, że mam infekcję ucha, jednak lekarz powiedział, że wszyscy teraz na to cierpią. To nie wirusy ani bakterie, tylko drażniące substancje unoszące się w powietrzu. Wywołują zapalenie zatok powodujące ból ucha - opowiada nam Lee.

Na zagrożonych terenach Australii policja stara się opanować chaos. Wiele pożarów jest wynikiem celowego podpalenia, a więc miejscem przestępstwa. Policjanci muszą zbadać każdy przypadek i jak najszybciej złapać podpalacza. Inni funkcjonariusze w tym czasie przeczesują teren w poszukiwaniu domów odciętych od prądu. Kiedy telefony się wyładują, mieszkańcy nie mają pojęcia, czy nie są właśnie w strefie zagrożenia.

(Victoria Police)

Walczą z całą przyrodą: po przejściu ognia "środowisko pozostaje wrogie". Nawet spalone tereny stanowią zagrożenie dla służb i uciekających mieszkańców. Korzenie drzew długo żarzą się pod ziemią, a sytuację pogarszają tzw. candling trees. Eukaliptusy i drzewa kauczukowe wydzielają łatwopalne opary. Lee wspomina moment, kiedy 50 metrów przed nią wysokie drzewo nagle zapłonęło i eksplodowało.

Nie było żadnego ostrzeżenia, żadnych widocznych płomieni. To prawie jak zbiornik z benzyną, może się zapalić i wybuchnąć od iskry na zewnątrz - wyjaśnia policjantka.

Jak Polacy mogą pomóc Australii? Osobom, które chciałyby wesprzeć Australijczyków w trudnych chwilach, Lee radzi wpłacić datek na konto Australijskiego Czerwonego Krzyża. Niestety bardzo mało pieniędzy przeznacza się na pomoc dzikiej przyrodzie. Dlatego policjantka z całego serca poleca również organizacje: Warriors for Wildlife i WIRES, które ratują i leczą zwierzęta zagrożone pożarami.

Zagraniczne wsparcie, które otrzymujemy, jest tu przyjmowane z ogromną wdzięcznością - podkreśla Lee w rozmowie z o2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić