Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Auta warte fortunę sprzedane. Syn prezydenta stracił kolekcję

50

Luksusowe auta zostały sprzedane na aukcji w Szwajcarii. Wśród sprzedanych samochodów są m.in. ferrari, lamborghini, bentley i rolls royce. Kolekcja należała do syna prezydenta Gwinei Równikowej, który jednak musiał rozstać się z autami.

auto lamborghini ferrari
auto lamborghini ferrari (East News, Keystone)

Auta sprzedano w sumie za 27 milionów dolarów. Aukcja odbyła się w niedzielę na terenie klubu golfowego w pobliżu Genewy. Zgodnie z umową zawartą z prokuraturą większość zysków – ok. 23 miliony dolarów – trafi na rzecz projektów społecznych w zmagającej się z ubóstwem Gwinei Równikowej.

Wyjątkowe lamborghini. Jedną z największych atrakcji na aukcji było lamborghini veneno roadster z 2014 roku. To auto wyprodukowane na pięćdziesięciolecie powstania firmy Lamborghini. Maksymalna prędkość, z jaką może jechać, to 354 kilometry na godzinę. Anonimowy nabywca kupił je na aukcji w Szwajcarii za 8,3 miliona dolarów. To najwyższa cena, za jaką kiedykolwiek sprzedano na aukcji lamborghini.

Auto, które jest "rakietą kosmiczną". Tak inny samochód sprzedawany na aukcji, aston martin one-77 coupe, został opisany przez dom aukcyjny Bonhams z siedzibą w Londynie.

Zobacz także: Zobacz też: Frankfurt 2019: Lamborghini Sian, czyli ekstremalna hybryda

Takie auta stanowiłyby klejnot każdej kolekcji, ale posiadać je wszystkie to coś naprawdę niezwykłego – powiedziała Lynnie Farrant, rzeczniczka domu aukcyjnego, cytowana przez BBC.

Aukcja przyciągnęła klientów z całego świata. Szczególnie dużym powodzeniem cieszyła się wśród mieszkańców Europy. Kilka samochodów kupił też kolekcjoner z Dubaju.

Kto był poprzednim właścicielem aut? Samochody należały wcześniej do Teodorina Nguemy Obianga, wiceprezydenta Gwinei Równikowej. Jego ojciec rządzi tym krajem od 40 lat. Obiang, którego w 2017 roku sąd we Francji skazał za korupcję na trzy lata więzienia w zawieszeniu, budzi kontrowersje ze względu na ekstrawagancki styl życia.

Określany jest jako bon vivant. Prokuratura w Szwajcarii wszczęła przeciwko wiceprezydentowi śledztwo w związku z praniem pieniędzy i nieprawidłowym gospodarowaniem środkami publicznymi. W lutym br. śledztwo zostało umorzone. Prokuratura wypracowała z Obiangiem ugodę, w ramach której zgodził się on sprzedać swoje samochody i przekazać większość zysków na programy społeczne.

(East News, Keystone)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić