Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Banany mogą całkowicie zniknąć w ciągu pięciu lat

27

Jeśli lubicie te owoce, to jedzcie ich dużo, bo niedługo możecie stracić ku temu okazję. Według patologów szybko postępująca choroba może wkrótce okazać się śmiertelna dla światowych zasobów bananów. Zagłada może je czekać nawet już za pięć lat.

Banany mogą całkowicie zniknąć w ciągu pięciu lat
(flickr.com, whologwhy)

Związek trzech chorób grzybiczych może zniszczyć wszystkie banany świata. Nazwane kompleksem Sigatoka choroby nie tylko zamykają system immunologiczny bananowca, ale także przystosowują swój metabolizm do gospodarza. Wydzielają enzymy, które rozkładają komórki rośliny, dzięki czemu grzyby żywią się ich cukrami i innymi węglowodanami.

Zagrożenie jest realne, ponieważ wszystkie banany w sklepach są takie same. Banany Cavendish, którymi handluje się na całym świecie, nie różnią się od siebie genetycznie. To monokultura, a owoce są jak klony. Dlatego też, jeśli choroba zarazi jedną roślinę, może zarazić je wszystkie - informuje news.com.au.

Hodowcy muszą co tydzień aplikować środki grzybobójcze. Tylko w ten sposób są w stanie chronić banany przed całkowitym zniknięciem z powierzchni ziemi. Obecnie jedną trzecią kosztów związanych z produkcją bananów stanowią właśnie te środki zapobiegawcze.

Autor: Bartosz Nowak

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi. Jest nagranie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Nie wiedział, kim jest
29-letni Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić