Bob Dylan, a właściwie Robert Allen Zimmerman, urodził się w 1941 roku w Duluth)
. Od lat młodzieńczych przejawiał talent muzyczny. Pierwsze szlify zbierał, grając na pianinie. Dopiero później nauczył się grać na gitarze.
Gdy był na studiach, zainteresował się muzyką folkową. Wtedy, już jako Bob Dylan, śpiewał z zespołem w klubach przy akompaniamencie gitary akustycznej. Decyzja o rzuceniu studiów miała wpływ na to, że wokalista poświęcił się muzyce.
Kariera Dylana nabierała tempa. Pierwszy album artysta nagrał w 1962 roku. Składał się on z 13 utworów, lecz tylko 2 z nich były jego autorstwa. Na resztę składały się piosenki, które były autorskimi aranżacjami amerykańskich utworów takich gatunków jak folk, gospel czy blues. Album nie był jednak finansowym sukcesem, bo sprzedał się jedynie w nakładzie 5000 egzemplarzy.
W połowie lat 60. Dylan odbył podróż do Europy. Zainspirowany europejskim rock‘n’rollem, postawił na cięższą muzykę. Zszokował opinię publiczną, gdy w 1965 roku wystąpił pierwszy raz z elektryczną kapelą.
Wiele osób kojarzyło Boba Dylana jedynie z folkiem. Zarzucało mu wówczas zdradę tego gatunku muzycznego. Wokalista postanowił jednak pójść drogą elektrycznego rocka.
Grywał dużo i mocno. Artysta postanowił związać się współpracą z rockową grupą The Band, która akompaniowała mu podczas koncertów oraz nagrań studyjnych. Z tego okresu pochodzi kawałek „Like a rolling stone”, który został sklasyfikowany na pierwszym miejscu listy 500 utworów wszech czasów wg magazynu Rolling Stone.
Bob Dylan został w 1988 wprowadzony do Rock Hall of Fame. W 1997 roku zagrał koncert dla papieża Jana Pawła II. Artysta siedem razy był nagradzany nagrodą Grammy, a jego utwory doczekały się wielu współczesnych aranżacji. Znane na całym świecie piosenki takie, jak: „Knockin’ on heaven’s door”, „Tambourine man” czy „Blowing in the wind” sprawiły, że wokalista na zawsze zapisał się na kartach historii światowej muzyki.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.