Wyniki najnowszego badania opublikowano w Nature Human Evolution. Naukowcy przyjrzeli się starożytnym hieroglifom znalezionym w Naranjo - mieście Majów położonym w pobliżu Witzny na terenie dzisiejszej Gwatemali. Napisy opisują serię udanych kampanii wojskowych przeciwko sąsiednim królestwom. Miało do nich dojść w szczytowym, klasycznym okresie rozwoju imperium Majów (lata 250-900 n.e.).
Tekst dokumentuje także ogromny pożar w starożytnym mieście Witzna. Zdaniem naukowców doszło do niego w 697 r. w wyniku prowadzonej przez Majów "wojny totalnej". Dowody wskazują, że po pożarze na obszarze starożytnego miasta nastąpił dramatyczny spadek "aktywności ludzkiej", co sugeruje, że musiało zginąć wówczas wielu ludzi.
Wnioski płynące z najnowszych badań są o tyle zaskakujące, że dotychczas naukowcy sądzili, iż w klasycznej epoce Majowie raczej nie toczyli wojen. Okres ten kojarzył się bardziej z dobrobytem i rozkwitem kultury. Majowie mieli wtedy opracowywać rozległe sieci handlowe, badać gwiazdy i tworzyć zaawansowane kalendarze. Zdaniem ekspertów przemoc była wówczas ograniczona do rytuałów i składania ofiar bogom.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.